Šetřit se bude i na chudých rodinách s dětmi a postižených

- Aktuality autor: red

Sociální škrty, díky kterým chce nová vládní koalice snížit schodek veřejných financí o 11 miliard korun, se nevyhnou ani chudým rodinám s dětmi a zdravotně postiženým.

Píšou to dnešní Hospodářské noviny s odvoláním na kompletní plán sociálních škrtů budoucí vlády na rok 2011. Vyplývá z něj, že ODS, TOP 09 a VV chtějí nejen zrušit sociální příplatek, který pobírají chudé rodiny s dětmi, ale i příspěvek na sociální péči pro lidi s nejnižším stupněm postižení - z dnešních 2000 na 800 korun měsíčně. To se dotkne 122.000 zdravotně postižených, píše deník.

"Škrtání u zdravotně postižených mě bolí nejvíc. Nicméně ty škrty jsou nezbytné, jinak s penězi určenými na sociální péči nevyjdeme," řekl HN budoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Jen díky snížení příspěvku na sociální péči o postižené ušetří příští rok stát 1,3 miliardy. A díky zrušení sociálního příplatku, který ve výši 392 korun za každé dítě pobírají například čtyřčlenné rodiny, jejichž čistý příjem nedosahuje 14.500 měsíčně, ušetří rozpočet v roce 2011 dokonce tři miliardy korun, píšou HN.

Šetřit ale hodlá vláda i na úkor zaměstnavatelů. Ti totiž budou platit za své zaměstnance o týden delší nemocenskou než dnes. Zatímco dnes vyplácejí firmy nemocným lidem dávky za první dva týdny, nově to bude za první tři týdny. Firmy tak zaplatí zhruba o 1,5 miliardy víc než dnes.

"Nejsme z toho nadšeni, ale volili jsme mezi tímto krokem a požadavkem VV na zvýšení firemních daní. A toto je lepší než zvýšení daní," řekl HN hlavní ekonomický vyjednávač ODS Martin Kocourek. Zvýšení daní firem o jedno procento, které navrhovaly Věci veřejné, by zatížilo české firmy skoro třikrát víc než delší vyplácení nemocenské.

Další zhruba dvě miliardy pak vláda proti původním rozpočtovým plánům podle HN ušetří díky prodloužení nižší nemocenské pro lidi, kteří stonají déle než měsíc. To prosadil na podzim ve sněmovně odcházející ministr financí Eduard Janota. Kromě toho Nečasova koaliční vláda plánuje zrušit porodné na druhé a další dítě. Mírně škrtat pak bude nová vláda i v rodičovské, píšou dnešní Hospodářské noviny.

Tagy: finance rozpočet Drábek postižení

Zdroje: ČTK