Šéfem Senátu zvolen Štěch, prvním místopředsedou Sobotka

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Novým předsedou Senátu byl dnes podle očekávání zvolen Milan Štěch z ČSSD. Dosavadní místopředseda horní komory a bývalý šéf Českomoravské konfederace odborových svazů neměl protikandidáta. Štěcha volili také senátoři ostatních klubů, nejen ČSSD.

ČSSD letošními volbami získala v Senátu poprvé sama nadpoloviční většinu 41 hlasů, mohla si tedy svého kandidáta zvolit sama. Přesto Štěch v tajné volbě dostal 69 hlasů. 

Členové ostatních senátorských klubů tak v duchu dohody o povolebním uspořádání Senátu respektovali právo ČSSD obsadit předsednické křeslo.

Sobotka: Nejde mi o osobní prestiž

Prvním místopředsedou Senátu byl poté zvolen jeho bývalý dlouholetý šéf Přemysl Sobotka (ODS). Dalšími místopředsedy jsou Zdeněk Škromach, Alena Gajdůšková (oba ČSSD), Alena Palečková (ODS) a lidovec Petr Pithart.

Sobotka dostal v tajných volbách 72 hlasů z 80 možných, Palečková 71. Volilo je tedy víc senátorů než nového předsedu horní komory. Gajdůšková obdržela 67 hlasů, Škromach 58 a Pithart 53. 

Sobotka jako jediný z navržených svou nominaci zdůvodňoval. "Nejde o osobní prestiž, ješitnost či chuť sbírat funkce za každou cenu," uvedl. Chtěl by se ale zasadit o zachování priorit, které prosazoval. Jsou jimi snaha o co nejvyšší kvalitu legislativního procesu, zachování politické kultury Senátu, zvyšování jeho role v zahraniční politice a otevřenost vůči veřejnosti.

Vůbec první šéf Senátu za ČSSD

Sedmapadesátiletý Štěch se stal prvním zástupcem sociální demokracie v čele horní komory od jejího obnovení v roce 1996. Od tohoto roku je jejím členem. Připomenul to i předseda senátorů ČSSD Petr Vícha v nominační řeči. 

"Předseda Senátu je druhou nejvýše ústavně položenou funkcí v našem ústavním systému. A je nezbytné, aby ji zastával člověk, který je zralý, zkušený, za jehož prací v minulosti je možné se ohlédnout a vidět výsledky," uvedl Vícha.

Štěch je podle Víchy člověk čitelný se známými názory, člověk, který má důvěru občanů. Jako důkaz uvedl to, že svůj mandát senátora za Pelhřimovsko dokázal dvakrát výrazně obhájit.

Senát bude mít devět výborů a sedm komisí

Senát bude mít v novém funkčním období i nadále devět výborů. Komisí bude mít sedm, tedy o dvě méně. TOP 09 neprosadila zachování komise na podporu demokracie ve světě. Senátoři se rozhodli zrušit i komisi pro posouzení ústavnosti KSČM. 

Předsedkyně Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová uvedla, že rušení komise na podporu demokracie je chyba. S návrhem na další existenci komise ale neuspěla, hlasovalo pro ni jen 16 senátorů z ODS a po pěti z KDU-ČSL a z Klubu TOP 09 a Starostové. 

Senátoři na návrh ODS odmítli dohodu, podle níž měli být členy komisí s hlasovacím právem také lidé, kteří nejsou členy horní komory. Zákon o jednacím řádu takové řešení umožňuje, stál o to hlavně početně nejslabší Klub TOP 09 a Starostové. Například členem mediální komise se měl stát bývalý ředitel České televize Ivo Mathé, v komisi pro ochranu soukromí měl být její poradce Oldřich Kužílek, v ústavní komisi měl sedět i bývalý místopředseda komory Edvard Outrata a také bývalý předseda této komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). 

ČSSD získá předsednictví v šesti z devíti výborů a ponechá si vedení dvou ze sedmi komisí. ODS povede tři výbory a stejný počet komisí. Jedna komise bude mít v čele lidovecké vedení a jedna vedení z klubu TOP 09 a Starostové.

 

Tagy: Senát ČR předseda stech místopředseda

Zdroje: ČTK