Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Sečteno podtrženo: Výše úplatků v kauze Rath je 24 mil. Kč

Sečteno podtrženo: Výše úplatků v kauze Rath je 24 mil. Kč
zdroj: Profimedia.cz

Konečná částka v kauze bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha, která byla určená na úplatky za rekonstrukci zámku v Buštěhradě, dosáhla podle policie výše 24 milionů korun. Rath byl policií zadržen v pondělí večer poté, co převzal sedm milionů z této sumy.

Z dokumentů, které po předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové obdržel i šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, vyplývá, že hlavní postavou zmanipulované rekonstrukce zámku v Buštěhradě nebyl přímo David Rath, ale jeho dva spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová. Rath byl údajně tím, kdo z titulu funkce mohl zakázku nějak ovlivnit. S největší pravděpodobností právě od ředitelky kladenské nemocnice Rath převzal krabici se sedmi miliony.

Z dokumentu dále vyplývá, že peníze opravdu patří k zakázce v Buštěhradě. Ta měla stát přibližne 215 milionů korun. Kraj dokonce již vybral vítěznou firmu na rekonstrukci zámku letos v březnu.

Do tendru o rekonstrukci se přihlásily dohromady čtyři firmy se shodnými nabídkami kolem 200 milionů. Zakázku vyhrála firma s nejnižší nabídkou, a to firma Konstruktiva Branko z Prahy, jejíž ředitel je rovněž zatčený.

Soud poslal ve středu Davida Ratha do vazby, protože neuvěřil jeho tvrzení, že mu peníze v krabici byly podstrčeny. Detaily případu policie stále oficiálně tají.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma