Šampaňské jako voda. Šumivé víno ztrácí punc luxusu

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Představte si, že byste si místo tradiční vody k obědu či večeři nalili sklenku šampaňského. Toto šumivé víno se ještě donedávna považovalo za lahůdku podávanou jen k výjimečným příležitostem a největším oslavám. Pomalu si však začíná razit cestu na vaše tabule, nejen sváteční.

Francouzská rodina pije šampaňské. Ilustrační snímek

Francouzská rodina pije šampaňské. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Šampaňské, často podávané k dezertu nebo jako aperitiv, se stále častěji snoubí s hlavním jídlem a svými bublinkami doplňuje rybu, maso a sýr. Tento trend je zatím málo patrný, ale již láká některé přední šéfkuchaře.

"Rád pracuji se šampaňským, protože nabízí velmi zajímavou jemnou kyselost a texturu, a to dovoluje podtrhnout pokrm a dodat mu lehkost," svěřuje se nositel tří michelinských hvězdiček, šéfkuchař Arnaud Lallement z hotelu Assiette champenoise v Tinqueux u severofrancouzského města Remeš, jehož restaurace byla zařazena mezi 15 nejlepších ve světě.

"Všechna jídla, která vařím, se shodnou se šampaňským," říká. Tuto zkušenost již více než deset let nabízí svým hostům a hlásá do světa. "Lidé jsou často překvapeni, když zjistí, že pokrm lze doplnit šampaňským," usmívá se Lallement.

Enolog Geoffrey Orban, šéf společnosti Educavin, soudí, že šampaňské uspokojuje patro jako jiná vína a navíc má mnohé přednosti, aby se prosadilo jako jejich alternativa.

"Nabídka je tak rozmanitá a široká, že je možné vždy objevit šampaňské, které se hodí k jídlu," ujišťuje.

V minulém století však nebylo možné se šampaňským takto zacházet, protože vinaři měli tendenci přidávat do vína cukr, aby zakryli jeho špatnou kvalitu nebo nedostatečné vyzrání.

Nabídka šampaňského se však rozšiřovala, až se vinaři zaměřili na produkci přírodního šampaňského, které přesně vyjadřuje typičnost vína.

"Dříve jsme měli velké, mezinárodně uznávané značky, ale vinaři se poněkud stahovali. Dnes dodávají příkladné šampaňské, a to mi pomáhá v práci," říká Arnaud Lallement, jehož vinný lístek se šampaňskými zahrnuje tisícovku odkazů.

Šampaňské zbavené přemíry cukru se uzpůsobuje pokrmům, které doplňuje: ke korýšům odrůda Chardonnay, k tučným husím jádrům Pinot Meunier, k sýrům aroma odrůdy Pinot Noir.

Jeho svěžest a perlivost je třeba vtělit do pokrmu a zdůraznit přitom vzdušnou a rozplývající se stránku jídla," doporučuje Orban a odrazuje před "znehodnocením šampaňského, jestliže se pije k dezertu".

"Šampaňské zůstává spojeno se svátečními hostinami a výjimečnými událostmi," poznamenává Lucile Mourotová, sklepnice z podniku 3 P'tits Bouchons v Remeši, který je zároveň barem a vinným sklípkem. Hostům dává ochutnat šampaňská vína z okolí.

Velká poptávka po šampaňském jako doplňku jídelníčku zatím není proto, že se většina spotřebitelů řídí tím, co je na etiketě, aniž by věděla, že existují různé druhy šampaňského, vysvětluje Mourotová a dodává, že její hosté znají toto prestižní víno dosti málo.

Spojení šampaňského s pokrmy vyvolává zájem šéfkuchařů, ale je také příležitostí pro vinaře, kteří si uvědomují, že šampaňské může získat trh a dobýt si své místo na stole.

Tagy: zahraničí zajímavosti a kuriozity kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,AFP