Samozvaná konzulka doněckých separatistů v Česku jako chodící učebnice ruské propagandy
Takzvaná Doněcká lidová republika, rádoby státní útvar vyhlášený povstalci na východě Ukrajiny, z mezinárodněprávního hlediska neexistuje. Neuznala ho jediná členská země OSN a vážně nejde brát ani uznání Jižní Osetií – což je pro změnu kavkazský mezinárodněprávní troll, který uznává jen Rusko a další tři státy, které Rusko jednoduše uplatilo výhodnými kontrakty (Nikaragua, Venezuela) nebo rovnou penězi (Nauru). Přesto má doněcký státeček v Česku konzulát – a samozvaná konzulka Nela Lisková dokonce poskytuje jeho jménem "oficiální" rozhovory, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.
Situaci kolem ostravského zastoupení neuznané doněcké republiky zmapoval server StopFake.org, který se specializuje na odhalování propagandy a hoaxů šířených v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Podle analytiků StopFake.org je zřízení konzulátu "ilustrativním příkladem nejprimitivnější proruské propagandy".
Konzulát jako neziskovka
Rozhovor Lisková poskytla například doněckému propagandistickému televiznímu kanálu Oplot TV. Ten ho do vysílání zařadil na konci října (myšleno října jako října, nikoli října jako listopadu – pozn. editora).
I když jde o povídání určené především publiku na Donbase, případně obecenstvu jinde na Ukrajině a v Rusku, obsah stojí za pozornost i Česku. Věrně totiž odráží obvyklé postupy, které používá prokremelská propaganda.
V úvodu moderátorka Liskovou představuje jako představitelku vůbec prvního oficiálního konzulátu Doněcké lidové republiky, který byl ve světě otevřen.
O nic oficiálního samozřejmě nejde, jak plyne i z reakce českého ministerstva zahraničních věcí: "Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, ČR ji za stát neuznává a nemá s ní tak navázány diplomatické styky".
Co se týká vystupování Nely Liskové coby "honorární konzulky", ministerstvo s ní sice vstoupilo v kontakt, dokonce oficiální, který ovšem neznamenal víc než výzvu, aby titul "honorární konzulka" přestala s okamžitou platností užívat. To se stalo koncem srpna,.
Změnit název? A proč?
Lisková žádosti nevyhověla. Stále podle svých slov "doufá v mezinárodní uznání Doněcké lidové republiky a navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Českou republikou."
Formálně je údajný zastupitelský úřad veden podle českých zákonů jako prostá neziskovka, zapsaný spolek registrovaný v Ostravě. Ministerstvo zahraničí požádalo Krajský soud v Ostravě, aby spolek vyzval aspoň k přejmenování a případně zahájil proceduru vedoucí ke zrušení.
Ve věci nyní běží lhůty, ale přejmenování Lisková striktně odmítá. "Já už z principu nebudu měnit název, protože v tom názvu neshledávám nic proti ničemu, vůbec nerozumím tomu, proč to ministerstvu zahraničních věcí vadí," citovala ji tento týden Česká televize.
Vynucený vstup do EU a jiné vybrané lahůdky
Ale zpět k rozhovoru, který Nela Lisková poskytla Oplot TV. Obsahuje obvyké "evergreeny" ruské propagandy: konflikt na Donbase je označován za "občanskou válku", odpůrci otevření "konzulátu" jsou obviňováni z toho, že jsou organizátory protestů placeni za vystupování proti prezidentovi Miloši Zemanovi, atd.
"V desetiminutovém rozhovoru padá už na první pohled naprosto absurdních výroků celá řada," upozorňují autoři textu na StopFake.org, Michal Lebduška a Lyudmyla Tysyachna z české Asociace pro mezinárodní otázky.
Objevují se ovšem i konstrukce ne zcela obvyklé: Tak například vstup Česka do Evropské unie v roce 2004 byl vynuceným krokem, o kterém samotní čeští občané nemohli nijak rozhodnout. Referendum z června předchozího roku, v němž se 77 % voličů vyslovilo pro vstup do EU, zůstalo cudně zamlčeno.
Přátelé Ruska a Zemana
Rozhovor se nese v duchu tvrzení, že EU, a jejím prostřednictvím i česká vláda, jsou pouhými „loutkami“ USA.
Tento narativ mají prosazovat "oficiální média", která podle "konzulky" nepravdivě informují o tom, že lidé v Česku podporují prozápadní orientaci své země.
Naopak tzv. "alternativní" sdělovací prostředky mají spolu s ostravským "centrem" přinášet pravdivé informace o dění v Rusku a na Ukrajině.
Oproti "neobjektivnímu" oficiálnímu diskursu podle Nely Liskové ve skutečnosti podporuje prezidenta Miloše Zemana spolu s politikou sbližování s Ruskem až 80 % české veřejnosti.
Přitom podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu AV ČR ze září 2016 činí podíl těch, kteří rozhodně nebo spíše důvěřují prezidentovi, 57 %.
Dle šetření prováděných od poloviny roku 2015 se pak důvěra v prezidenta pohybovala mezi 45 % a 62 % a nedůvěra mezi 36 % a 51 %.
Pokud jde o sympatie vůči Rusku, ani ty podle výzkumů CVVM zdaleka nedosahují oněch deklarovaných 80 %. Podle dotazování z prosince 2015 ohodnotilo svoji přízeň k Rusku známkou 1 či 2 pouze 27 % veřejnosti.
Česká sovětská federativní socialistická republika a nikdy jinak!
StopFake.org upozorňuje i na to, že je Česká republika ruskými propagandisty označována za "bývalou sovětskou zemi" (ačkoliv zprvu televizní moderátorka hovoří o Česku jako o "zemi bývalého sovětského tábora"). "V důsledku to vyznívá tak, jako by bylo Československo před rokem 1989 přímou součástí SSSR," píše StopFake.
Známým varovným příkladem toho, jak současné ruské vedení zachází s výkladem dějin, je i ruský dokument z roku 2015 o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, který novodobá ruská historiografie popisuje jako zásah před hrozícím ozbrojeným převratem a vpádem vojsk NATO do ČSSR.
Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 15.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,130 | 25,270 |
USD | 23,860 | 24,040 |