Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Ruští lékaři zfalšovali zdravotní záznamy Navalného, ty pravé dokazují otravu, tvrdí opozičníkův tým

Ruští lékaři zfalšovali zdravotní záznamy Navalného, ty pravé dokazují otravu, tvrdí opozičníkův tým
Ruské úřady už dříve odmítly otravu Navalného vyšetřit s tím, že pro to není důvod | zdroj: Profimedia

Fond boje proti korupci (FBK) ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil novou vyšetřovací zprávu, která se týká loňské otravy prominentního kritika Kremlu.

Navalného tým v ní mimo jiné tvrdí, že lékaři na Sibiři zfalšovali opozičníkovy zdravotní záznamy - ty původní prý dokazovaly otravu nervově paralytickou látkou a stačily pro zahájení trestního řízení.

Původní zdravotní záznamy

Ve zprávě nazvané „Celá pravda o otravě Navalného“ jeho spolupracovníci popisují, jak se jim podařilo dostat v nemocnici v Omsku k původním zdravotním záznamům, které se podle nich liší od těch, jež jim později nemocnice předala.

Navalnyj loni v srpnu zkolaboval při vnitrostátním letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a letoun nouzově přistál v Omsku, kde ho zdravotníci ošetřovali před tím, než byl na nátlak blízkých v bezvědomí převezen na německou kliniku Charité.

Německá vojenská laboratoř došla k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. To potvrdily také další evropská odborná pracoviště a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Moskva otravu Navalného popírá. Lékaři v Omsku uvedli, že u něj nenašli žádné stopy toxických látek, a že se nejspíše jednalo o metabolickou poruchu.

Fond boje proti korupci nyní ve své vyšetřovací zprávě zveřejnil mimo jiné fotokopii lékařského záznamu, o kterém tvrdí, že ho před nimi zdravotníci v Omsku zatajili. „Je to biochemický rozbor Navalného krve (...) Je na něm zaznamenán kritický pokles hladiny cholinesterázy. To, společně s dalšími symptomy popsanými v lékařské zprávě, potvrzuje diagnózu otravou inhibitory cholinesterázy ve 100 procentech případů,“ píše Navalného tým. Inhibitor je látka, která zpomaluje či zcela blokuje určitou reakci, v tomto případě v nervovém systému lidského těla. Cholinesterázy jsou enzymy klíčové pro přenos nervových impulzů v organismu.

„Právě teď leží v Omsku dostatek materiálů: analýz, záznamů, výsledků vyšetření - pro stanovení jednoznačné diagnózy: otrava organofosfáty (...) Nic dalšího, žádného dalšího dokladu, není potřeba k zahájení trestního řízení,“ dodává Navalného tým. Organofosfáty jsou základem nervově paralytických chemických zbraní. Ruské úřady už dříve odmítly otravu Navalného vyšetřit s tím, že pro to není důvod.

Zapojení ruské bezpečnostní služby

Fond boje s korupcí dále tvrdí, že se mu podařilo identifikovat „nejdůležitějšího člena“ skupiny agentů ruské tajné služby FSB, která údajně Navalného otrávila. Podle jeho týmu je hlavním viníkem vysoce postavený příslušník FSB Valerij Nikolajevič Sucharev.

Sucharev podle Navalného spolupracovníků nejméně patnáctkrát sledoval opozičníka během jeho cest napříč Ruskem a mnohokrát si před jeho otravou i po ní telefonoval s dalšími už dříve identifikovanými agenty, kteří se údajně na Navalného otravě podíleli. FBK se rovněž domnívá, že do otravy Navalného se zapojila přinejmenším dvě oddělení FSB.

Navalnyj si odpykává 2,5 roku dlouhý trest vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku. Policie ho zadržela letos v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z otravy. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho do vězeňského tábora IK-2 ve Vladimirské oblasti. Navalnyj sám své věznění označuje za politicky motivované.

Ve středu moskevský soud označil fondy a štáby spojené s vězněným opozičníkem za extremistické organizace. Verdikt znamená zákaz jejich činnosti. Podle agentury Reuters z rozsudku rovněž vyplývá, že žádný z členů Navalného organizací nebude smět kandidovat v zářijových volbách do parlamentu.

Zdroje: