Dnes je úterý 28. listopadu 2023., Svátek má René
Počasí dnes 1°C Občasné sněžení

Rusko převzalo kontrolu nad pobočkami firem Danone a Carlsberg

Rusko převzalo kontrolu nad pobočkami firem Danone a Carlsberg
Ruská divize Danone s dvanácti výrobními závody a 8000 zaměstnanci byla v loňském roce největším ruským mlékárenským podnikem. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Ruský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret dnes podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem.

Podle dekretu přejdou dočasně na ruskou Federální agenturu pro správu státního majetku akcie zahraničních společností v ruských divizích, píše ruskojazyčná verze webu Forbes. V případě Danone je to téměř 83,3 miliardy kmenových akcií Danone Russia ve vlastnictví Produits Laitiers Frais Est Europe a 85 tisíc kmenových akcií Danone Russia vlastněných firmou Danone Trade LLC. U Baltiky je to naprostá většina akcií, které jsou ve vlastnictví evropských divizí Carlsbergu. Dekret začíná platit okamžikem zveřejnění.

Francouzský potravinářský gigant Danone loni na podzim hledal kupce pro svou ruskou divizi. Zatímco mnoho západních nadnárodních společností se z Ruska stáhlo, potravinářské firmy si tam některé provozy ponechaly s argumentem, že lidé se bez jídla neobejdou. Ruská divize Danone s dvanácti výrobními závody a 8000 zaměstnanci byla v loňském roce největším ruským mlékárenským podnikem, uvedla agentura Bloomberg.

Část západních podniků pozastavila činnost v Rusku krátce poté, co Moskva loni v únoru zahájila invazi na Ukrajinu. Letos v dubnu Putin podobně naložil s podíly v energetické společnosti Junipro, která patří německé firmě Uniper, a v elektrárenské společnosti Fortum.

Zdroje: