Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

Rozčilený Rath vzkazuje z věznice ČSSD: Pociťuji hluboké zklamání

Rozčilený Rath vzkazuje z věznice ČSSD: Pociťuji hluboké zklamání
zdroj: Profimedia

Obviněný poslanec David Rath o sobě dává vědět i z vazební věznice. Má sice omezený přístup k informacím, ale i to málo, co se dozvěděl, vedlo Ratha k tomu, že prostřednictvím svého obhájce přešel do útoku proti ČSSD. Nelíbí se mu, že ho někteří jeho bývalí kolegové odsuzují ještě dřív, než vůbec začal soudní proces.

David Rath má ve vězení omezen přístup k informacím z médií. Podle svých právníků přesto sleduje, jak se dá, dění ve světě i v samotném Česku. Zajímá se o kroky nového francouzského prezidenta nebo o politiku Ruska. Z domácích problémů pak čte projevy prezidentských kandidátů a nejpečlivěji se snaží sledovat svůj vlastní případ. V této souvislosti vypálil dokonce do řad ČSSD, když po svém obhájci Romanu Jelínkovi vzkázal, že od ČSSD čekal víc. Zprávu přináší server Aktuálně.cz.

Někým je zklamán, jiní ho překvapili příjemně

"Se zklamáním přijímá fakt, že poté, co odstoupil ze všech funkcí a členství ve straně, aby svou kauzou nezatížil úspěšné předvolební tažení strany ke krajským volbám, jeho mateřská strana nyní soudí bez soudů a odsuzuje bez důkazů jeho, jeho kolegy, bývalé spolustraníky a pracovité lidi ve Středočeském kraji," řekl Aktuálně.cz Jelínek. Konkrétní jména politiků, o kterých s exhejtmanem mluvil, však nechtěl prozradit.

Na druhé straně ale Rath oceňuje přístup těch kolegů, kteří na něj kvůli svému zviditelnění neútočí v době, kdy se nemůže příliš bránit. Opět nepadla konkrétní jména, ale při zpětném pohledu lze vyhodnotit, koho by mohl mít obviněný poslanec na mysli.

Je to hanba

Mezi dlouhodobé kritiky Davida Ratha patří např. bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, který se pro své spory s někdejším hejtmanem ocitl až na 88 místě kandidátky pro krajské volby. Kritikou nešetřil ani po Rathově zatčení. "Nedá se říct nic jiného, než že je to hanba, prohlásil např. Urban.

Není také tajemstvím, že si s Rathem nerozumí statutární místopředseda ČSSD a Jihomoravský hejtman Michal Hašek. To se nakonec ukázalo i v době boje o post šéfa strany, kdy Rath podporoval současného předsedu Bohuslava Sobotku proti Haškovi.  Jihomoravskému hejtmanovi se např. nelíbí, že dosud nerezignovalo vedení středočeské ČSSD.