Řeka Kamenice dosáhla třetího povodňového stupně

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Hladina řeky Kamenice dnes odpoledne dosáhla třetího stupně, nejprve krátce v Srbské Kamenici a poté níže po proudu ve Hřensku, kde se řeka vlévá do Labe. Je tam uzavřená jedna místní komunikace a hasiči odvezli techniku ze zbrojnice, uvedl starosta obce Jan Havel. Na druhém povodňovém stupni je řeka Mandava v Rumburku i Varnsdorfu, prvního dosahuje Labe, Bílina, Ploučnice, Chomutovka a Flájský potok. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Řeka Kamenice (ilustrační fotografie)

Řeka Kamenice (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Hřensko je nejníže položenou obcí v Česku, leží na soutoku Labe a Kamenice. "Labe stoupá pomalu, Kamenice prudce. Za hodinu stoupla o 70 cm," uvedla starosta Havel. Ještě v 13:00 tam hladina dosahovala 64 centimetrů, o pět hodin později o metr více. Z koryta se vylila mezi hotelem Praha a hasičskou zbrojnicí, odkud hasiči odvezli veškerou techniku. 

Podle starosty jsou v pohotovosti místní hasiči a obecní policie informuje občany. "Myslím, že ze soboty na neděli budou již zatopené sklepy. Nervozita stoupá, občané mají silné obavy," dodal starosta. Hřensko leží v úzkém skalnatém údolí, které vymlela řeka Kamenice, velká voda se nemá kam rozlít. Před třemi lety tam povodeň napáchaly škody za desítky milionů korun. 

Především ale na nějaký čas připravila Hřensko o největší příjem do obecního rozpočtu - turistické jízdy na lodičkách v soutěskách řeky Kamenice. Následky řeší dodnes, v jedné soutěsce se stále nepodařilo provoz plně obnovit. "V Soutěskách jsme vyklidili vše, co se dalo, a vyvázali lodičky," dodal starosta. Právě materiál, který voda přinesla ze soutěsek v obci nepáchal před třemi lety největší škody. Strhl několik lávek pro pěší a poničil i silniční most. 

Situace na dalších řekách

Na Děčínsku kromě Kamenice stoupla na třetí povodňový stupeň i hladina potoka Bystrá u Markvartic a Benešova nad Ploučnicí. Na druhém povodňovém stupni je řeka Mandava ve Varnsdorfu ve Šluknovském výběžku. První povodňové stupně hlásí Labe, Ploučnice, Chomutovka, Bílina v Trmicích a Flájský potok. 

Děčín kvůli stoupající hladině v pátek uzavřel pobřežní průjezd pod Tyršovým mostem a večer silnici do městské části Dolní Žleb, kde žije několik starousedlíků a jsou tam rekreační objekty. Silnice tam vede blízko řeky, uzavřená je kvůli stoupající hladině několikrát do roka, letos potřetí. Město kvůli tomu plánuje zakoupit vznášedlo, s nímž by se mohli záchranáři dostat do Dolního Žlebu po vodě. Podle odhadů meteorologů by Labe příštích dnech mohlo stoupnout až na druhý povodňový stupeň. 

Voda přidělala práci hasičům, většinou odčerpávali vodu ze sklepů či odstraňovali překážky z potoků na Teplicku, Litoměřicku a Lounsku. Například ve Šluknově na Děčínsku čerpali vodu z chléva se sedmi kravami. Počasí zkomplikovalo i dopravu, podle policie v Kozlech na Lounsku spadl strom na silnici. Zaplavený byl například průjezd pod viaduktem v Děčíně, silnice u Rtyně nad Bílinou na Teplicku nebo ulice Slévačská v Rumburku. Ve Veselém či Boleticích nad Labem na Děčínsku a Malém Březně na Ústecku se voda z polí valila přes silnici.

Zdroje: ČTK