Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Ředitelem civilní rozvědky ÚZSI bude Vladimír Posolda

Ředitelem civilní rozvědky ÚZSI bude Vladimír Posolda
Vít Rakušan | zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po dnešním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům.

Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Posolda je podle Rakušana držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Ve zpravodajských službách se věnoval technické, analytické i operativní činnosti. „Zahraničními partnery je v rámci zpravodajské komunity, ale i mimo ni, vnímán jako vážený a respektovaný zástupce ČR,“ stálo v návrhu pro vládu. Podle materiálu dosavadní kariérou jednoznačně prokázal vysokou profesionalitu, odborné znalosti a manažerské schopnosti.

Rakušan řekl, že vybíral z více kandidátů, Posoldu vybral kvůli jeho dobré reputaci, profesnímu životopisu i manažerským zkušenostem v tajných službách. „Je to člověk, který službě velmi dobře rozumí a svými charakterovými danostmi je schopný dát té službě patřičný klid, který každopádně potřebuje,“ uvedl. Ve čtvrtek nového ředitele představí sněmovnímu bezpečnostnímu výboru, Posolda zákonodárcům za zavřenými dveřmi sdělí své priority.

Posolda začínal kariéru v roce 1990 ještě ve federálních zpravodajských službách, do roku 1998 pak působil v Bezpečnostní informační službě (BIS). Podle serveru Aktuálně.cz v rozvědce brzy odpovídal za analytiku. Později byl také oficiálním zástupcem rozvědky v zahraničí, v roce 2004 byl Posolda v médiích zmiňován jako náměstek ředitele ÚZSI pro zpravodajskou činnost.

Od roku 2019 zastával v ÚZSI funkci náměstka pro operativní činnost. O dva roky později rozvědku po sporech s tehdejším ředitelem Markem Šimandlem opustil a působil na ministerstvu zahraničí v sekci bezpečnosti a multilaterálních vztahů. Aktuálně se chystal vyjet jako velvyslanec do Jordánska, kde už získal takzvaný agrément.

Mlejnek nastoupil do funkce ředitele ÚZSI 8. července, kdy nahradil Šimandla. Rezignoval o necelé dva měsíce později kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. 

Zdroje: