Řecko žádá o pomoc Evropu i MMF, Německo ji blokovat nebude

- Aktuality autor: red

Řecko v pátek požádalo o aktivaci mezinárodní pomoci, na které se dohodlo s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem. Oznámil to řecký premiér Jorgos Papandreu.

 Cílem Řecka je vymanit se z těžké dluhové krize, země si teď v Aténách dojednává s misí MMF, Evropské unie a Evropské centrální banky podmínky čerpání pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč). 

"Je nevyhnutelné, abychom požádali o aktivaci tohoto mechanismu," řekl Papandreu. 

Německo, k němuž se k jako největšími členovi eurozóny upírají zraky všech ostatních, do poslední chvíle tvrdilo, že o žádné žádosti Řecka nic neví. Berlín ale ujistil, že bude solidární, a naznačil tak, že případnou finanční pomoc Řecku asi blokovat nebude.

Řecko je v těžké dluhové krizi a několikrát varovalo, že za tak vysoké úroky, jaké platí dosud, si dlouho půjčovat nevydrží. Do měsíce má přitom země splatné závazky v řádu miliard eur.

"Kostky jsou vrženy, Řecko se dnes obrátí na mechanismus pomoci dohodnutý s EU a MMF," psalo se ráno na webové stránce řeckého listu To Vima. V Aténách je nyní mise Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky.

Tagy: EU Řecko pomoc bankrot

Zdroje: ČTK