Rathova vina v korupční kauze se prokázala, prohlásil žalobce

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 5. 2015 14:18) - Aktuality autor: roj

Podle státního zástupce Petra Jiráta důkazy v korupční kauze při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji prokázaly vinu exhejtmana Davida Ratha. Hrozí mu až 12 let vězení, svou vinu od začátku popírá. Hlavními důkazy jsou odposlechy, jejichž oprávněnost exposlanec zpochybňuje, jsou prý vytrženy z kontextu. Jirát ale jeho námitky považuje za neoprávněné. 

Podle žalobce je Rathova vina prokázaná

Podle žalobce je Rathova vina prokázaná,zdroj: Profimedia.cz

Před před Krajským soudem v Praze, který případ projednává od srpna 2013, dnes začaly závěrečné řeči. Jirát zřejmě závěrečnou řeč nestihne dnes dočíst, po poledni byl u druhého z osmi bodů obžaloby. Podrobně popisuje důkazy a snaží se vyvrátit Rathovu obhajobu. Další termíny soud vypsal na příští týden a červen.

Jirát prohlásil, že důkazy Rathovu vinu prokázaly. Připomněl námitky exposlance týkající se odposlechů, které soud přehrával. Rath opakovaně říkal, že odposlechy jsou špatně slyšet, nebo jsou vytržené ze souvislostí. Jirát to považuje jako "naprosto jednoznačně neoprávněné". 

Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům. Spolu s Rathem se zabývá i další obžalovanou Lucií Novanskou, která údajně pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Žalobce považuje rovněž vinu Novanské za prokázanou. Podle něj je pojítkem mezi všemi částmi obžaloby. "Její role byla nezastupitelná," dodal státní zástupce. Novanské hrozí pět až deset let vězení. 

Podle Jiráta se prokázalo, že Rath nastavil ve Středočeském kraji korupční systém s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Kottovou, dříve Pancovou, a jejím partnerem Petrem Kottem, který byl náměstkem krajských nemocnic. Manželé Kottovi dostali v první části kauzy nepravomocně nejvyšší tresty 7,5 roku. Důležitá pro ovlivnění tendrů byla podle obžaloby tzv. ovládací smlouva, podle které byla kladenská nemocnice řídící vůči ostatním v kraji. "Ovládací smlouva byla používána jako nástroj pro obžalovaného Ratha k ovlivňování veřejných zakázek," dodal Jirát. 

Tvrzení, že o penězích nevěděl, je zoufalé

Žalobce často zmiňoval policejní odposlechy z místností a telefonických hovorů. Dokazují podle něj například to, že se Rath s Pancovou a Kottem často setkával v jejich společné domácnosti v Rudné u Prahy, kde údajně "společně řešili zajímavé investiční akce kraje". "Věděl (Rath), kde a jaké zakázky se budou realizovat," řekl státní zástupce. Na vyřizování akcí měl Rath podle Jiráta "své lidi", kterými byla Pancová, Kott a Novanská. 

Jako zoufalou označil Jirát Rathovu obhajobu týkající se krabice se sedmi miliony korun, se kterou ho zadržela policie 14. května 2012 po poslední schůzce v Rudné. Rath tvrdí, že o bankovkách nevěděl a byl v šoku, když policista krabici otevřel. Naznačil také, že mu mohla peníze podstrčit policie. Jirát to důrazně odmítl. Videozáznam zatčení, který soud dříve přehrál, podle něj dokazuje, že se Rathovi krabice neztratila z dohledu. Z odposlechů navíc prý jasně vyplývá, že Rath věděl kam a pro kolik peněz si má za ovlivnění opravy zámku Buštěhrad přijít. "Je (Rath) důkazně zahnán do kouta a vymýšlí zoufalé sci-fi," dodal Jirát. 

Rath dnes přišel k soudu s jedním ze svých právníků Adamem Černým, závěrečnou řeč sleduje také Novanská se svou obhájkyní. Rath novinářům, řekl, že důkazy žalobce jsou vytržené ze souvislostí. "Navíc pomíjí (Jirát) zcela jednoznačné důkazy, které vyvracejí to, co říká," uvedl. Tvrdí, že tendry nemohl ovlivňovat. "Je smutné vidět, že obžaloba v rozporu s desítkami předložených důkazů tvrdí pravý opak. Ale mě to nepřekvapuje," dodal. 

Rath na úvod jednání soudu jako v předešlých dnech řekl, že se necítí dobře, protože je prý po otřesu mozku, který utrpěl při pádu z kola před více než 14 dny. Lékař mu údajně nařídil klid. Soudní znalec ale minulý týden určil, že je schopen k hlavnímu líčení docházet.

Trestní stíhání se týká kromě údajné korupce při stavebních zakázkách také modernizace nemocnic. Podle Ratha ale byly tendry pod vícenásobnou kontrolou a neovlivnitelné. Novanská se k obžalobě dosud nevyjádřila. 

Tagy: Česko domácí kauza Rath česká justice korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK