Rathův právník chce odvolat soudce Pacovského. Je prý podjatý

- Aktuality autor: pal

Právník bývalého hejtmana a poslance Davida Ratha Adam Černý žádá soud o vyloučení soudce Roberta Pacovského z případu. Pacovský je podle Rathova obhájce podjatý. U Krajského soudu v Praze v úterý začalo další projednávání Rathova případu. 

Davidu Rathovi hrozí trest 12 let ve vězení

Davidu Rathovi hrozí trest 12 let ve vězení,zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Kromě Ratha a jeho právníka k soudu dorazila i další obžalovaná Lucia Novanská, která má podle obžaloby na svědomí podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. Černý na začátku slyšení zmínil, že Pacovský je podjatý a okamžitě požádal o jeho vyloučení. "Senát rozsudkem ze 7. dubna rozhodl o vině. Bylo prováděno dokazování, k čemuž se nemohl obžalovaný vyjádřit," uvedl Černý. 

Sám bývalý hejtman na Pacovského podal žalobu, kterou se domáhá omluvy a 98 tisíc korun za to, že soudce dovolil médiím ještě před zahájením jednoho z předchozích líčení vyfotografovat spis s osobními údaji obžalovaných. 

Černý také zpochybnil věrohodnost podnikatelky Ivany Salačové, která se jako jediná z obviněných přiznala ke korupci a díky tomu dostala pouze podmíněný trest.

Soud řešil Pacovského podjatost už dříve, ale vždycky jakékoli soudcovo pochybení odmítl. Rathovi hrozí za korupci až 12 let. 

Tagy: Česko kauza Rath veřejné zakázky korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK