Rath je v pořádku, určil znalecký posudek. Soud může pokračovat

- Aktuality autor: roj

Podle znaleckého posudku je bývalý poslanec David Rath po úrazu na kole již v pořádku a soud zabývající se jeho korupční aférou může pokračovat. Na programu jsou další důkazy.  

Exposlanec a exhejtman David Rath

Exposlanec a exhejtman David Rath,zdroj: Profimedia.cz

Rath se podle svých slov necítí dobře a bere silné léky na bolest. Jeho obhájce se to snažil dokázat lékařskou zprávu z pondělního odpoledne, která je údajně se závěry znalce v rozporu.

Soudce Robert Pacovský z Krajského soudu v Praze, který kauzu projednává, uvedl, že podle soudního znalce z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Rath utrpěl zejména povrchová zranění, která nepoškodila kosti a nevyžádala si chirurgická řešení. Měl prý na hlavě odřeniny a otřes mozku byl diagnostikován na základě jeho výpovědi. Lékaři Ratha nechali po úrazu v nemocnici kvůli pozorování. 

"Ze závěrů vyplývá, že obžalovaný účasti na hlavním líčení schopen je," řekl soudce. Podle znalce se Rath krátce po úrazu mohl soudu sice účastnit, ale z lékařského hlediska by to nebylo správné. Zdravotní stav se poté podle posudku zlepšil a je nyní příznivý. 

Rath se dostavil k soudu po čtrnáctidenní přestávce v pondělí, kdy sdělil, že se stále necítí dobře. Má prý závratě, bolesti hlavy a nedělá mu dobře soustředit se. Požádal o další odročení. Soud ale neměl posudek znalce, který obdržel až dnes. 

Pokud se bude Rath dál vyhýbat soudu, hrozí mu vazba

"Stejně jako včera se necítím dobře. Obtíže se zhoršily," trvá na svém špatném zdravotním stavu Rath. Vyhledal proto znovu lékaře a byl prý v pondělí na kapačkách, kterými dostal dávku léků na bolest. Podobné léky si musel vzít i dnes, uvedl. Jelínek také opakovaně navrhoval předvolání soudního znalce, aby mohl některé údajné rozpory ve své zprávě objasnit. Podle soudce to není nezbytné. 

Žalobce Petr Jirát již dříve soudu řekl, že pokud posudek určí, že Rath může k soudu docházet, navrhne jeho vzetí do vazby v případě, že se exposlanec bude nadále hlavnímu líčení vyhýbat. 

Rath tvrdí, že si při pádu na kladenské cyklostezce zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Uvedl, že si na pád nepamatuje, protože byl v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba. 

Trestní stíhání Ratha a ostatních se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou. 

Tagy: Česko kauza Rath česká justice

Zdroje: ČTK