Rath: Za urážení Kalouska nic platit nebudu. Budu se soudit

- Aktuality autor: red

Poslanec David Rath (ČSSD) nechce zaplatit pokutu 10.000 korun za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Bude se kvůli tomu soudit, píše dnešní Právo. Poslanecký mandátový a imunitní výbor mu pokutu vyměřil už v únoru.

Rath loni na říjnové schůzi sněmovny řekl na Kalouskovu adresu: "pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Proti pokutě za tento výrok se poslanec odvolal, ale sněmovna trest potvrdila. Ani poté ovšem Rath nezaplatil. "O pokutu se budu soudit, protože jde podle mě o porušení ústavy ze strany sněmovny a o zvůli vládní většiny k poslancům," řekl deníku.

"Vůbec si s tím nevíme rady, asi bude muset zasáhnout finanční úřad," uvedl člen mandátového a imunitního výboru Jan Vidím (ODS). Rath není v zaměstnaneckém poměru, takže mu nelze pokutu strhnout z platu. Ani předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová nemá žádný nástroj, jak poslance k zaplacení donutit, píše Právo.

Naopak třeba poslankyně VV Jana Drastichová, která minulý týden dostala za manipulaci s hlasovacími kartami rovněž pokutu 10.000 korun, již zaplatila.

Tagy: urážky

Zdroje: ČTK