Rath: Středočeský kraj bude poplatky proplácet dál

- Aktuality autor: red

Středočeský kraj zatím zachová proplácení poplatků za pacienty krajských nemocnic. O dalším postupu rozhodne, až vznikne nová vláda a bude známo, kdo se stane ministrem vnitra a zdravotnictví.

Řekl to hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že se na tomto postoji v pondělí dohodli krajští radní. "V tuto chvíli se v placení poplatků nemění nic," uvedl Rath. 

Předsednictvo ČSSD se minulý týden dohodlo, že sociálnědemokratická vedení krajů se mají do 21. června rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zařízení zřizuje.

Rath k tomu řekl, že neví, jak se k datu 21. června dospělo. Podotkl, že v této věci rozhoduje rada příslušného kraje. Středočeští radní se podle něj zatím rozhodli vyčkat. 

ČSSD voličům slibovala, že v případě vítězství poplatky zcela zruší. Po volebním neúspěchu je tento plán nereálný. Většině krajů navíc docházejí peníze, protože s hrazením poplatků po celý rok nepočítaly. 

Rath již dříve uvedl, že proti tlaku a represím ze strany pravicové vlády nemohou kraje úspěšně čelit celé další volební období a budou vládou přinuceny plně či částečně systém proplácení opustit.

Zdroje: ČTK