Dnes je neděle 29. května 2022., Svátek má Maxim a Maxmilián
Počasí dnes 5°C Dešťové přeháňky

Rath promluvil: O Bémovi a Janouškovi jsem věděl dávno

Rath promluvil: O Bémovi a Janouškovi jsem věděl dávno
zdroj: Mediafax

Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) a jeho přítel, lobbista Roman Janoušek, rozhodovali o tom, koho by mohli udělat ředitelem krajské VZP. Vyplývá to z odposlechů telefonických hovorů, které zveřejnila MF Dnes. Tyto odposlechy pravděpodobně pořídila BIS. Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) není nijak překvapen, pro něj to prý rozhodně není novinka a na situaci upozorňoval už v roce 2005.

V pondělí budou nějaká tři jména, která máš odsouhlasit, jestli pro tebe bude nějaký dobrý. Když ne, budou hledat dál,“ tvrdí do telefonu Bémovi Janoušek. O pár hodin později si oba muži volají znovu a Janoušek tehdejšímu primátorovi hlásí dobré zprávy. Prý stačí, aby Bém zaškrtl dva preferované kandidáty ze seznamu uchazečů a jeden z nich se nakonec ředitelem VZP skutečně stane.

Stamiliony pro Pohodu pojištěnce

VZP také řadu let vydávala časopis "Pohoda pojištěnce" přes společnost Ora Print, založenou Janouškem a zastupovanou Radkem Johnem. Tam odtékaly z pojištovny stamiliony. Smlouvu podepsal dnešní šéf VV Radek John, který ve firmě od začátku roku 2002 do roku 2009 působil jako předseda představenstva. Johna a VV v souvislosti s touto věcí už před volbami kritizovala ČSSD. John obvinění z tunelování veřejného majetku odmítl.

„Předražený časopis Pohoda pojištěnce byl jedním z důvodů, proč jsem vyhlásil nucenou správu nad VZP a následně zastavil platby k panu Johnovi a Janouškovi. Navíc jsem uložil podat výpověď smlouvy,“ řekl pro ParlamentníListy.cz středočeský hejtman, který prý o spojení Janouška a Béma ohledně VZP věděl už dávno.