Putinův Sobjanin vyhlášen vítězem voleb, opozice boj nevzdává

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruská volební komise dnes potvrdila vítězství kremelského kandidáta Sergeje Sobjanina v nedělních volbách moskevského starosty a oznámila, že ve čtvrtek bude uveden do úřadu. Komise odmítla stížnost Sobjaninova hlavního soka Alexeje Navalného, který výsledek hlasování odmítá uznat. Za transparentnější než kdekoli jinde ve světě označil volby prezident Vladimir Putin.

Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj,zdroj: Profimedia.cz

"Volby jsou platné, Sergej Sobjanin byl zvolen starostou Moskvy," uvedla komise v oficiálním prohlášení. Sobjanin získali podle konečných výsledků 51,37 procenta hlasů, Navalnyj 27,24 procenta. Na třetím místě skončil s velkým odstupem kandidát komunistů.

Navalnyj dnes moskevskému rozhlasu řekl, že má důkazy o volebních podvodech v některých okrscích a o machinacích s hlasováním v přenosných urnách. Trvá na tom, že Sobjanin nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a že by se tudíž mělo konat druhé volební kolo.

Místo něj ale nyní Navalného čeká odvolací řízení v kauze údajné zpronevěry, za kterou byl nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení. Řada ruských komentátorů je ovšem přesvědčena, že po působivém volebním výsledku ho čeká nanejvýš podmíněný verdikt.

Ruský prezident Putin si dnes na setkání s nově zvolenými šéfy ruských oblastí a krajů průběh voleb pochvaloval. "Takové volby v naší zemi nikdy nebyly, ani v jiných zemích zřejmě ještě takové neměli," prohlásil šéf Kremlu.

Vyzval zároveň vítěze voleb, aby nenechal zapadnout pozitivní body z volebních programů svých poražených soupeřů. "Určitě tam je leccos cenného, co by bylo možné využít při společné práci - zdůrazňuji při společné," řekl Putin. Navalného ani jiného poraženého kandidáta ale nejmenoval.

Navalnyj je pln odhodlání výsledky voleb napadnout. "Dosáhneme toho, že vítězství přijde Sobjanina mnohem dráž, než kdyby prohrál," řekl moskevskému rozhlasu.

Tagy: cenzura Moskva Kreml totalitní stát Jednotné Rusko nedemokracie volby

Zdroje: ČTK