Průša je pod palbou kritiky kvůli chybě v odebírání titulů

- Aktuality autor: red

Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša musí čelit ostré kritice některých senátorů univerzity kvůli svému postupu v případě odebírání titulů bývalých studentů plzeňských práv.

Členové senátu mu vytkli, že prvním šesti adeptům na odebrání titulu Ph.D. neposlal dopisy připravené právníkem, ale svévolně upravený materiál. Tím prý správně nezahájil správní řízení.

Průša, jenž si vyslechl i kritiku kvůli špatné mediální komunikaci, slíbil, že dopisy pošle znovu. Upozornil také, že ZČU podala trestní oznámení kvůli úniku informací a sdělil, že právnická fakulta dostala pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů. 

"Jediné, co chybělo, bylo materiál připravený právnickou fakultou podepsat a orazítkovat. Vy jste to zeditoval, vymazal část, nekonzultoval s nikým. Dle mého názoru jste porušil to, k čemu jste se zavázal," řekl rektorovi senátor z řad studentů Tomáš Hnetila. Rektor připustil chybu, nic tím ale prý nesledoval, takový dopad svého postupu prý nečekal. 

Ve středu odeslal informace o zahájení správního řízení dalším třem držitelům Ph.D., nyní už přesně dle návrhů experta na správní právo Františka Korbela. Ten řekl, že problém s obesláním prvních držitelů Ph.D. nebyl zásadní, ale šlo o vadu řízení. "Ta věc je sama o sobě tak složitá, že nemá cenu si na samém počátku řízení přidělávat ještě další starosti," dodal Korbel. Proto se dopisy pošlou znovu. 

Senátoři také řešili únik informací ze zprávy vyšetřovací komise, tedy jmen hříšníků, jež se objevila v médiích. Zprávu s plnými jmény dostal podle Průši jen on, ministryně školství, šéfka akreditační komise, šéfka kontrolní komise ZČU a děkan práv. Vše prý bylo v naprosté opatrnosti. Kvůli úniku podala ZČU trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Právnická fakulta už také dostala první pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Částku 18 tisíc korun musí zaplatit za zveřejnění seznamu, v němž byla i jména. Úřad na škole prováděl v uplynulých týdnech rozsáhlou kontrolu. Přišel na základě stížnosti fyzické osoby. 

Podle prorektora Františka Ježka si minulý týden protikorupční policie vyžádala odpovědi na 30 otázek a některé materiály. Pracuje se také na vzniku etické komise. "Máme co do činění s elitou, která je schopna se pohybovat v prostředí, které my neznáme," uvedl na adresu bývalého vedení práv Ježek.

Podle Viléma Knolla, tajemníka právnické fakulty, se musí fakulta i univerzita snažit minimalizovat chyby v právní rovině. Soudní spory kvůli odebírání titulů se podle něj mohou dostat až na úroveň evropských soudů, což je délka zhruba pěti let. 

Průšu ale nekritizovali jen senátoři. Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková řekla, že postup rektora "dostal celou ZČU a právnickou fakultu do velmi špatného světla, ukázal skupinu neprofesionálů". "Přitom víme, že to bylo velmi dobře připraveno," uvedla Dvořáková. Šokována prý je tím, že podklady od komise dosud neviděli senátoři ZČU ani fakulty.

Tagy: Plzeň rektor chyba ZČU

Zdroje: ČTK