Protikorupční policie zasahuje na několika místech po celé republice kvůli IT zakázkám

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 9. 2014 16:28) - Aktuality autor: Michal Polák

Protikorupční policie dnes od rána kvůli zakázkám na informační systémy zasahovala na několika místech po celé zemi. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté mají také od dnešního dne nového šéfa. Po Milanu Komárkovi nastupuje do funkce Jaroslav Vild.

Protikorupční policie

Protikorupční policie,zdroj: Profimedia.cz

Na radnicích a úřadech se policisté zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim dnes nedostala. Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k projektům dotovaným z integrovaného operačního programu. "Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda jde o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," uvedla. 

Ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovali policisté zakázky na výpočetní technologie od roku 2009. Kriminalisté se podle něj zajímali o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Na olomouckém hejtmanství si policisté vyžádali dokumentaci a výpočetní techniku, a to v souvislosti s projekty integrovaného operačního programu. 

Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové. Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Firma loni vyhrála tendr ministerstva pro místní rozvoj na provoz monitorovacího systému, který zajišťuje čerpání peněz z evropských fondů. Společnost za to inkasuje 636 milionů korun. 

Zabezpečení a elektronizace služeb radnice

Letos v únoru se společnost Tesco SW společně s Telefónicou stala vítězem tendru na zajištění přenosu dat a informací v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun na přerovském magistrátu. I tam dnes policisté zasahovali a zajímali se právě o tuto zakázku. "Zajistili počítače a zajímali se o projekty elektronizace státní správy," potvrdil mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Podle našich informací si počítače už nemohl primátor ani jeho první náměstek vzít na schůzi rady. 

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahují. Podle MF DNES jde policii o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů. 

Protikorupční policie má nového šéfa

Novým ředitelem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se stane Jaroslav Vild. Informace pochází od zdroje z policejního prezidia obeznámeného s výsledky výběrového řízení. Vild dříve působil jako náměstek ředitele protikorupční policie a v poslední době byl pověřen jejím řízením. 

Tagy: Olomouc zásah dukazy radnice přerov Znojmo protikorupční policie

Zdroje: ČTK