Proti policejnímu násilí na černoších protestovaly v USA desetitisíce lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 12. 2014 12:54) - Aktuality autor: roj

Spojené stát zažily jedny z největších protestů souvisejících se smrtí černochů. V New Yorku, Washingtonu a dalších městech demonstrovaly desetitisíce lidí. V Bostonu a Oaklandu policie zatkla 68 lidí, jinde byly pochody poklidné.

Desetitisíce lidí protestovaly proti policejnímu násilí. Ve Washingtonu mimo jiné odkazovali k tomu, že se podle některých svědectví Michael Brown před střelbou policistovi vzdával

Desetitisíce lidí protestovaly proti policejnímu násilí. Ve Washingtonu mimo jiné odkazovali k tomu, že se podle některých svědectví Michael Brown před střelbou policistovi vzdával,zdroj: Profimedia.cz

Ve Washingtonu se k protestujícím u Kapitolu připojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi, kteří zemřeli po zásahu strážníků. Ani jeden z policistů nebyl obviněn, což ještě umocnilo rasové nepokoje po smrti černošských mladíků.

Účastníci washingtonského průvodu nesli transparenty s hesly odkazujícími mimo jiné na to, že se Brown podezřelý z krádeže vzdával. Žádali reformu zákona o policii a větším trestání policejní brutality.

Pochodu se podle pořadatelů zúčastnilo až 50 tisíc lidí, počet účastníků v New Yorku se odhaduje na 30 tisíc.

Policie musela zasahovat prakticky jen v Bostonu, kde zatkla 23 lidí, kteří se pokusili zablokovat dálnici. Zatýkalo se i v Oaklandu, kde policisté zadrželi 45 lidí zejména kvůli vandalismu.

Tagy: Spojené státy americké rasové nepokoje

Zdroje: ČTK