Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -4°C Zataženo

Proti Fischerovi se podepisuje petice. Měl by prý odejít z vlády

Proti Fischerovi se podepisuje petice. Měl by prý odejít z vlády
Jan Fischer (uprostřed) | zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Proti novému ministru financí v Rusnokově vládě Janu Fischerovi se začala podepisovat petice. Její tvůrci vyčítají ministrovi především nejasné umoření jeho dluhů z prezidentské kampaně a rovněž jeho „zvláštní vztah“ k prezidentu Miloši Zemanovi. Toho po celou kampaň před prezidentskými volbami kritizoval, ale nakonec jej před druhým kolem podpořil.

Signatářům petice za odvolání Jana Fischera z vlády ČR vadí, že vzniklo podezření z korupce při financování jeho dluhů z prezidentské kampaně a zároveň, že ministerské křeslo dostal za podporu Miloše Zemana v druhém kole volby prezidenta. Současný stav podle nich snižuje politickou kulturu v České republice.

„Protestujeme proti jmenování Jana Fischera na pozici ministra financí České republiky a požadujeme jeho odvolání,“ píše se v petici. Setrvání Fischera v čele ministerstva financí podle nich poškozuje legitimitu vlády.

Zvláštní vztah k Zemanovi

Fischerovi vytýkají zejména jeho příklon k Miloši Zemanovi. Poté, co současný prezident postoupil do druhého kola prezidentské volby, jej Fischer nepřímo podpořil, přestože původně preferoval Karla Schwarzenberga.

V situaci, kdy je důvěra veřejnosti v politiku otřesena skandály, kvůli kterým skončila Nečasova vláda, je kauza Jana Fischera velmi nešťastná a dále poškozuje renomé politiků a politickou kulturu v zemi.

„Jsme si vědomi, že platí presumpce neviny a že o případné vině či nevině rozhoduje soud, přesto však cítíme potřebu na tento problém upozornit,“ apelují autoři petice. Proto vyzývají premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Fischera odvolal.

Zdroje: