Dnes je čtvrtek 2. května 2024., Svátek má Zikmund
Počasí dnes 12°C Oblačno

Protest francouzských umělců: Útoky na Depardieua jsou smrtí umění

Protest francouzských umělců: Útoky na Depardieua jsou smrtí umění
Gérard Depardieu | zdroj: Profimedia

Zhruba šest desítek francouzských umělců se v otevřeném dopise zastalo herce Gérarda Depardieua, který za poslední roky čelí už třetímu trestnímu oznámení kvůli sexuálnímu obtěžování. Mezi podepsanými je například jeho herecký kolega Pierre Richard nebo zpěvačka a bývalá francouzská první dáma Carla Bruniová. Umělci odsuzují příval nenávisti, který se podle nich na Depardieua snesl navzdory presumpci neviny, a píší, že jeho odstřižení od světa filmu by bylo „smrtí umění“.

„Film ani divadlo by se neobešly bez jeho jedinečné osobnosti... do dějin umění přispívá nejvyšším možným způsobem. Je součástí historie a nadále ji tvoří. Za to mu Francie tolik vděčí,“ stojí v otevřeném dopise.

Depardieu dnes slaví 75. narozeniny. Má za sebou natáčení více než dvou stovek filmů, řadu ocenění a je charismatickou, ale kontroverzní osobností. V pořadí třetí trestní oznámení spojené se sexuálním násilím na něj podala minulý týden španělská spisovatelka a novinářka Ruth Bazaová.

Desítky francouzských osobností některá kritická vyjádření na Depardieuovu adresu odsuzují jako „lynč“. O případném porušení zákona by podle nich měl rozhodnout soud. „Ať se stane cokoliv, nikdo nebude schopen smazat jedinečnou stopu, kterou jeho dílo zanechalo v naší době,“ píší umělci v otevřeném dopise.

Spolky bojující za práva obětí sexuálního násilí na dopis reagovaly nevolí. „Mám pocit, že dochází k nedorozumění, když slyším o ‚přívalu nenávisti‘, který se na Depardieua valí. Obvinění ze strany stěžovatelek nikdy nebyla o pomstě, ale o potřebě chránit ostatní,“ řekla Emmanuelle Dancourtová, zakladatelka spolku MeTooMedias.

V otevřeném dopise, který dnes zveřejnil deník Le Monde, spolek MeTooMedias kritizoval prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se herce v prosinci zastal a řekl, že díky němu je Francie hrdou zemí. Podle otevřeného dopisu tím prezident mohl ovlivnit práci justice, která prověřuje podání proti herci ohledně sexuálního násilí, a vyslat špatný signál obětem. „Utvrdil jste vašimi slovy kulturu znásilnění na nejvyšší státní úrovní,“ stojí v dopise.

Podle signatářů ztratil Depardieu veškerou důstojnost. Poukazují mimo jiné na hanlivé výroky vůči ženám, které Depardieu pronesl v roce 2018 na návštěvě Severní Koreje. Záběry z návštěvy zveřejněné před několika týdny vedly ministryni kultury Rimu Abdul Malakovou k tomu, aby nechala sestavit komisi, která zhodnotí, zda herci odebrat Řád čestné legie. 

Nejnovější oznámení podané na Depardieua novinářkou Bazaovou má malou šanci na úspěch, protože ve Francii je čin už promlčený, incident se údajně stal v roce 1995, stejně jako případ herečky Hélène Darrasové z roku 2007. Francouzská justice se však stále zabývá oznámením o znásilnění herečky Charlotte Arnouldové, která jej podala v roce 2020.

 

Zdroje: