Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Profesorka Dvořáková: Až bude bída, založí Klaus novou stranu

Profesorka Dvořáková: Až bude bída, založí Klaus novou stranu
zdroj: Mediafax

I na české politické scéně vznikají čas od času nové politické strany. Většina z nich však zazáří nejčastěji jen na jedno volební období, ještě více jich zůstane daleko před branami Poslanecké sněmovny, jelikož prostě nepřesvědčí potřebné procento voličů, aby jim dalo svůj hlas.

Posledním nováčkem, a to velmi úspěšným, byly vloni Věci veřejné. Po roce od voleb však většnu svých sympatizantů ztratily. A přesto se objevují další náznaky a zatím jen spekulace o tom, že by i v budoucnu opět zpestřily případné kandidátky další političtí nováčci - a to jak zprava, tak možná i zleva.

Podle politologa Bohumila Doležala však lidé, kteří takovéto ambice s vytvořením nové politické strany mají, musí počítat s velmi pravděpodobným debaklem.

"Tentokrát by totiž podobné snahy mohly pohořet na tom, že lidé mají v mysli nyní velmi výraznou a stejně tak negativní zkušenost s Věcmi veřejnými. Lidé jim věřili, vkládali do nich obrovské naděje, že nebudou poškozeni politickou špínou. To, co Věci veřejné za ten rok předvedly, lidé vede k veliké deziluzi a mohlo by se to odrazit hlavně u toho, kdyby zase měli volit z nějakých nováčků," popsal možnou situaci pro ParlamentníListy.cz politolog Bohumil Doležal.

V posledních týdnech se přitom objevují zatím pouze kuloárové a nepotvrzené informace o tom, že by prezident Václav Klaus mohl po skončení svého funkčního prezidentského období, stanout v čele nové strany. Jeho výrazná osobnost by mohla být zárukou, aby přitáhla řadu nových - pochopitelně pravicově smýšlejících - voličů. Situace by se tak mohla opakovat stejně, jako před posledními volbami v případě TOP 09 - vlastně taktéž politického "nováčka". Stačilo vsadit na známé ostřílené tváře z politiky v podobě lidmi uznávaného Karla Schwarzenberga, v pozadí s Miroslavem Kalouskem.

Celý článek na ParlamentniListy.cz