Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Pro co si jel Babiš do Spojených států? Víme podrobnosti

Pro co si jel Babiš do Spojených států? Víme podrobnosti
Některými lidmi vysmívaná cesta Babiše do Států nebyla jen pouhým výletem na nákupy kabelek | zdroj: Profimedia

Ve stínu kauzy neproclené kabelky manželky ministra financí zůstal obsah návštěvy Andreje Babiše ve Spojených státech. Místopředseda vlády pro ekonomiku během ní přitom jednal o zásadních tématech, například o financování rozšíření Temelína nebo o navýšení českého obranného rozpočtu. Babiš věnoval čas i setkání s "kolegy" z mediální branže, což nahrává zákulisním informacím o tom, že chce v rámci mediální skupiny MAFRA vybudovat novou televizi.

Následující text představuje zkrácenou verzi zprávy Andreje Babiše o návštěvě Spojených států, kterou předkládá vládě a kterou má k dispozici Ekonomický deník.

Generální tajemník OSN Ban Ki-Moon (BKM)

"Generální tajemník na jednání zdůraznil současné hlavní téma – tvorbu cílů udržitelného rozvoje (SDGs) pro roky 2015-2030 ("post-2015") a především nalezení zdrojů pro jejich implementaci. Proto zdůraznil, že míří do Washingtonu na setkání Světové banky a MMF (pozn.: kterého se zúčastní i A. Babiš) s ministry financí. Předchozí GT OSN se jich nikdy neúčastnili, ale BKM cítí, že komunikovat s ministry financí je zásadní jak pro SDGs, tak pro otázku klimatických změn – konferenci v Paříž pokládá za druhé hlavní téma letošního roku a je si už nyní na 70-80 procent jist, že tam dojdeme k závazné dohodě. Místopředseda vlády A. Babiš potvrdil, že projedná s premiérem B. Sobotkou úroveň zastoupení ČR na summitu."

Prostředky, které Česko vynakládá na oficiální rozvojovou pomoc nedosahují ani průměru Evropské unie.

"Generální tajemník vyzval, aby se i ČR zúčastnila konference k financování rozvoje v Addis Abebě v červenci na nejvyšší možné úrovni – prezidenta, předsedy vlády, či ministra financí. Rozvojové země se podle něj bojí, že na vysoké úrovni se konference v Addis Abebě zúčastní pouze ony a rozvinuté země budou konferenci ignorovat z obavy, aby na ně nebyl vyvíjen nátlak na nepřiměřené financování rozvojové agendy. Dle BKM se však nemusíme účasti obávat, nepůjde o "pledging conference", "nemusíte tam přijet s připravenými penězi", jde o dojednání rámce financování rozvoje. Také vyzval k tomu, aby ČR navýšila své prostředky na oficiální rozvojovou pomoc (ODA), které podle jeho informací nedosahují ani průměru EU."

"Místopředseda vlády Andrej Babiš stručně seznámil generálního tajemníka s českou vnitropolitickou situací, nová koaliční vláda má na rozdíl od té minulé jasně proevropskou strategii. Jako ministr financí si vzal za své téma boj proti daňovým únikům, v EU existuje 177 mld euro na nevybraných daních, což jsou enormní prostředky. Hodlá snižovat deficit a státní dluh, ale též investovat do infrastruktury."

Babiš ve Washingtonu a Silicon Valley

"Během návštěvy Washingtonu se 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (AB) setkal se zástupci administrativy, Kongresu, think-tankové komunity, neziskových organizací a soukromého sektoru. Na jednáních prezentoval postoj vlády k udržení jednotné pozice ČS EU ohledně sankcí EU vůči RU a záměr vlády obrátit nepříznivý trend výdajů na obranu. Vláda ČR chce hrát aktivní roli v Bruselu a vůči EU tématům zaujímat konstruktivní stanoviska. Ekonomicky prezentoval ČR jako makroekonomicky stabilní zemi, jež má nízké náklady na vydávání dluhu, a která roste rychleji než většina zemí EU (2,5 – 2,7 procenta HDP). AB zdůrazňoval potřebu disponovat vizí ČR pro několik dalších desetiletí, v USA mohou být inspirací např. aktivity organizace No Labels. Od amerických investorů v ČR si vyslechl jejich zkušenosti z působení v ČR."

"Na jednáních s firmami ze Silicon Valley AB představil ČR jako zemi s rozvinutým IT sektorem a seznámil se s možností využití dat Google pro potřeby centrálních bank nebo ministerstev financí. Dvěma potenciálním investorům pomohl odpovědět na některé otázky, které mají při hledání místa pro jejich investici v Evropě. S českými profesionály ze Silicon Valley diskutoval o jejich názorech na zlepšení podnikatelského prostředí u nás."

J. Hamre – Center for International and Strategic Studies, CEO

"CSIS se znepokojením sleduje vývoj v HU, ale také v RO, BG a Moldavsku, pozorují tam pokles. Klíčový je postoj A. Merkel, kde se obávají, že za zavřenými dveřmi říká Putinovi něco jiného než potom na veřejnosti. AB upozornil, že ač máme v Evropě problémy s RU, jsou ve světě vážnější hrozby: IS, Jemen. Vojenské řešení problému s RU si nedovede představit, musí se hledat diplomatické řešení. CSIS: jejich zkušenosti ukazují, že pro národní bezpečnost není nejdůležitější výše investic na vojenské výdaje, ale kvalita a akceschopnost státních institucí."

Jason Furman – předseda Rady ekonomických poradců prezidenta Obamy

"Podle Furmana se žádný z EU lídrů příliš nevyslovuje na podporu TTIP (i A. Merkel by mohla být slyšet více), třeba on sám proto jede příští týden do DE, aby veřejně promluvil na podporu TTIP. Prezident Obama má ambici jednání posunout co nejdále. AB prezentoval aktivity ČR s cílem lepšího výběru daní (elektronická evidence tržeb)."

Exim Bank – CEO Fred Hochberg

"Banka je zaměřena hlavně na podporu exportu (hlavním cílem je vytvořit pracovní místa pro Američany), proto nefinancují např. investiční projekty US firem v zahraničí. Ochota sdílet riziko je podle F. Hochberga větší u evropských než US bank, proto musí na sebe brát větší podíl rizika"

"Přesto je podíl nesplácených úvěrů u Exim malý, pouze 0.15 procenta. V RU ani na UA již nic nového neprojednávají, starají se hlavně o uzavření stávajících projektů (UA – těžební technika, RU – letecký průmysl). Na UA mají projekty za cca $250 mil., v RU za cca $1,1 mld. Exim se stále více zaměřuje na podporu vybraných sektorů, ale např. zdravotní přístroje téměř nefinancují, protože je firmy k tomu nepotřebují (zařídí si to jinak)."

Exim má zájem a je připravena se podílet na financování rozšíření JE Temelín.

Elissa Slotkin – úřadující náměstkyně Pentagonu pro mezinárodní bezpečnostní otázky

"Podle AB hodlá CZ zvýšit podíl obranných výdajů na HDP i přesto, že je to složité jak vzhledem k rostoucímu HDP (nominální hodnota výdajů roste rychleji), tak vzhledem k některým špatným investicím a kontroverzním nákupům v minulosti.Podporujeme protiruské sankce, nicméně faktem je, že dosud nepřinášejí požadované výsledky (tj. ukončení konfliktu v UA). Je třeba se soustředit na diplomatické řešení konfliktu. RU propaganda je problém, stejně jako RU podpora extrémistických stran v Evropě."

Oběd s US investory v ČR

"Na setkání panovala všeobecná spokojenost. Zaznamenáno bylo nicméně znepokojení z možných kroků MPSV při zaměstnávání lidí na krátkodobé úvazky: např. IBM jako globální firma potřebuje lidi do centra v ČR dovážet krátkodobě na projekty z celého světa, než je pošle do jiné pobočky. Ztížení této možnosti povede k poklesu objemu práce pro českou pobočku. Xerox má problémy se vzájemnou komunikací Úřadů práce, Policie ČR a dalších úřadů při vyřizování pracovních povolení pro cizince (shání 100+ lidí s ruštinou, ale v ČR je nenachází, proto je hledá na UA, v RU a KAZ). Honeywell se již několik měsíců neúspěšně pokouší zapojit se do programů European Space Agency, kde za českou účast zodpovídá MD ČR. Nerozumí odmítání podpory ze strany ministra Ťoka a požádali AB o pomoc v řešení problému. Comcast by chtěl upravit pobídky pro filmaře, aby o ně mohli žádat po celý rok, ne jako nyní 1x ročně (Comcast za natáčení utrácí miliardy dolarů ročně). Důraz investorů na ‚rule of law‘ a stabilitu, politickou i ekonomickou."

John Koskinen – hlavní komisař Daňové správy USA (Internal Revenue Service – IRS)

"Během diskuse o boji s neplatiči daní J. Koskinen sdělil, že USA pomáhá stále více se rozšiřující používání kreditních karet a z toho dostupné informace. U plánů na zavedení elektronické (online) evidence tržeb upozornil Koskinen na nutnost mít dobrý analytický tým, který bude pracovat s obrovským množstvím nově získaných dat (Data Analytics). IRS sleduje vývoj v Evropě, i oni oceňují chorvatské aktivity. V USA by ale, kvůli obrovské rozloze a množství dat, tyto postupy zavést nešlo. IRS se snaží postupovat tvrdě proti neplatičům, ale ukazovat vlídnější tvář vůči těm, kteří daně platí, ale potýkají se s nějakými momentálními problémy."

Costas Christou – šéf mise MMF pro ČR

"Ministr Babiš se také v rámci jarních zasedání Světové banky a Mezinárodního fondu setkal s představitelem MMF a šéfem mise, která každoročně hodnotí hospodářský vývoj v ČR, Costasem Christouem. Dle ministra financí je základní prioritou efektivní výběr daní, a to nejen v rámci ČR, ale velmi aktivní roli hraje ČR i na poli EU. Jako účinný nástroj označil metodu přenesení daňové povinnosti (mechanismus reverse charge). Co se týče DPH, ministr Babiš uvedl, že by do budoucna bylo vhodné mít pouze 2 sazby. Zároveň uvažuje o tzv. cash poolingu, značně by to zpřehlednilo a pomohlo účetnictví státu. Momentálně se připravuje zavedení elektronické evidence tržeb, které by mělo výrazně pomoct efektivnímu výběru DPH. V této souvislosti by byla pro ČR velmi užitečná expertíza ze strany MMF, a to konkrétně analýza výpadku DPH dle sektorů."

Google

"Nejen v ČR teď G. Spouští tzv. Google Export Accelerator, de facto analýzu exportního trhů na základě dat z internetu (s využitím Google Market Finder, mj.). V Evropě staví Google datová centra na různých místech, ČR se může stát místem této potenciální investice. Pro datová centra je důležitý neustálý přísun elektřiny, kde AB zdůraznil, že ČR je velký vývozce elektřiny a nemáme tedy problémy se zajištěním stability dodávek. G. je v kontaktu s EK, kvůli nedávnému zahájení vyšetřování o zneužívání dominantního postavení ze strany Google. Mají zájem o diskuzi a kontakty i s vládami ČS EU, včetně ČR. Proto vítají možnost přímého kontaktu s českým ministrem a chtějí v kontaktech s ČR pokračovat."

Čeští profesionálové ze Silicon Valley

"Na setkání s českými podnikateli ze Silicon Valley se diskutovalo o rozdílech v českém a US právním prostředí a možnostech, jak zlepšit českou legislativu, aby byla příznivější pro začínající firmy. Především pro ty, které od svého založení mají celosvětový dosah a jednají s potenciálními US investory (či jinými). Investoři z US většinou trvají na US domicilu firem, do kterých investují a ČR tak může přicházet o daňové příjmy. Situaci by mohlo pomoct třeba dvojí 'občanství' firem. V USA se dají autorská práva koupit, v ČR jen pronajmout, což ztěžuje obchodování založené na invenci. Také usnadnění investování malým investorům (např. do $1 mil.) přes daňové úlevy by mohlo zvýšit zájem menších českých investorů do start-upů.

Na závěr se dohodlo, že se partneři v San Franciscu pokusí přijít s několika (cca 10) návrhy, jak zlepšit podnikatelské prostředí u nás, aby bylo příznivější pro začínající technologické firmy."

vice-ekonomicky-denik zdroj: Ekonomický deník

Zdroje:
Ekonomický deník