Při sebevražedném atentátu ve Volgogradu zahynulo nejméně 16 lidí

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 29. 12. 2013 19:59) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska dnes zemřelo nejméně 16 lidí a přes tři desítky osob utrpěly zranění. Uvedla to ruská média s odvoláním na úřady a policii. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. 

Výbuch na nádraží ve Volgogradu

Výbuch na nádraží ve Volgogradu,zdroj: foxnews.com

Původně byl připisován ženě; podle stanice Russia Today našli vyšetřovatelé na místě činu hlavu pravděpodobné útočnice a identifikovali ji předběžně jako šestadvacetiletou Oksanu Aslanovovou z Dagestánu. Podle policejního zdroje agentury Interfax má ale atentát na svědomí muž "slovanského vzhledu", který měl výbušninu v batohu. Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily.

Ve Volgogradu jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe. Pachatelkou tehdy byla Dagestánka Naida Achijalovová, manželka jednoho z extremistických vůdců Dmitrije Sokolova.

Informace o bilanci obětí dnešního útoku se dosud mírně liší. Podle vicepremiéra volgogradské regionální vlády Vasilije Galuškina, citovaného agenturou Interfax, zemřelo 16 lidí, agentura Ria Novosti dříve citovala zdroj z policie a hovořila o 18 zabitých. Podle Galuškina zemřelo 13 lidí a pachatel na místě, další dva lidé později podlehli svým zraněním v nemocnici. Devět obětí už úřady identifikovaly. Zraněných je podle nejnovější bilance 37 ve věku od devíti do 60 let; osm z nich je ve vážném stavu, jeden v kritickém.

V okolí železničního uzlu v milionovém Volgogradu, který byl vzhledem k nadcházejícím oslavám Nového roku i v neděli plný lidí, mohutný výbuch způsobil paniku. Budovu nádraží policie evakuovala, na místo se sjelo množství vozů záchranné služby a hasičů.

Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů trhavina explodovala u jednoho ze vchodů do nádražní budovy, poblíž detektoru kovů. Pachatel podle všeho zazmatkoval, když u detektoru spatřil policistu a aktivoval rozbušku. Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnila stanice Russia Today, je nicméně patrné jen to, že výbuch byl velice silný. Podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina nálož tvořilo deset kilogramů trhaviny TNT a kovové úlomky kvůli větší ničivé síle. Při prohledávání nádraží se později našel také nevybuchlý granát, který pyrotechnici zlikvidovali.

K teroristickému činu se už vyjádřili ruský prezident Vladimir Putin i premiér Dmitrij Medveděv. Oba slíbili zraněným a pozůstalým po obětech veškerou možnou pomoc a nařídili podrobné vyšetřování. Ministerstvo vnitra zvýšilo bezpečnostní opatření na nádražích a letištích po celém Rusku.

Na útok reagovalo také zahraničí. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy ho odsoudil jako "odporný teroristický čin", generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ho označil za "barbarský akt", pro který není žádné ospravedlnění.

Exploze se odehrála kolem 12:45 místního času (asi 9:45 SEČ), uvedla mluvčí ministerstva vnitra volgogradské oblasti. V budově pak začalo hořet a stoupal z ní kouř, hasiči ale požár velice rychle zlikvidovali. Uvnitř odbavovací haly leželo podle svědků obrovské množství sutin a rozbitého skla. Provoz na železnici byl ale přerušen jen částečně a nádražím dál projíždějí dálkové spoje, uvedla agentura Ria Novosti.

"Slyšeli jsme zezadu hlasitou ránu, viděli jasný záblesk a pak už jsme leželi na podlaze," popsala očitá svědkyně moment výbuchu pro agenturu ITAR-TASS. "Lidi leželi na zemi, křičeli a prosili o pomoc," řekl televizní stanici Rossija 24 další ze svědků.

Čin vyšetřuje ruský Národní protiteroristický výbor, který je součástí tajné Federální bezpečnostní služby (FSB).

Rusko se léta potýká s povstáním na severním Kavkaze, kde boj vedou zejména islámští radikálové, kteří čas od času udeří i v hloubi Ruska. Toto pozadí měl i říjnový útok ve Volgogradu, který spáchala atentátnice z Dagestánu.

Teroristické útoky vzbuzují velké otázky zejména vzhledem k blížícím se zimním olympijským hrám v Soči. Obávaný vůdce severokavkazských extremistů Doku Umarov už dříve vyzval k útokům v dějišti her, kam se sportovci začnou sjíždět za pět týdnů.

Volgograd, který v éře Sovětského svazu nesl jméno Stalingrad, leží asi 900 kilometrů jižně od Moskvy a 700 kilometrů severovýchodně od Soči.

Tagy: Rusko teroriste sebevražední atentátníci

Zdroje: ČTK