Při požáru hotelu v irácké Sulajmáníji zahynulo 40 osob

- Aktuality autor: red

Nejméně 40 mrtvých včetně dětí si podle aktualizovaných informací agentury Reuters vyžádal v noci na dnešek požár hotelu v severoirácké Sulajmáníji. Původně se hovořilo o 29 obětech. Zraněny jsou více než dvě desítky lidí. Příčinou neštěstí byla podle všeho vadná elektroinstalace.

Mezi oběťmi jsou ženy i děti a také několik cizinců. Neštěstí se stalo ve středisku jedné ze tří kurských provincií Sulajmáníji. Podle informací agentury AFP byla příčinou závada na elektroinstalaci.

Hotel Soma v centru města začal hořet ve čtvrtek ve 21:30 SELČ. Ředitel sulajmáníjské nemocnice AFP řekl, že do jeho zařízení bylo dopraveno 29 ohořelých těl a 22 zraněných. Agentura Reuters, která se později odvolala rovněž na nemocniční zdroj, napsala, že mrtvých je 40 a zraněných 23. Podle výpovědí svědků se tři lidé zabili, když si chtěli zachránit životy skokem z okna.

Bezpečnostní zdroje vyloučily možnost, že příčinou byl teroristický čin. Důvod požáru se ještě vyšetřuje, ale podle prvních zpráv je to elektrický zkrat. Požárníci s plameny bojovali sedm hodin.

"Většina z obětí se udusila kouřem. Lidé se nemohli dostat ven," řekl šéf zdravotní správy města.
Policejní velitel Nadžímaddín Kádir agentuře AP řekl, že cizinci, kteří byli mezi mrtvými, jsou z Bangladéše a několika afrických zemí. Jeden z nich je Kanaďan. Agentura AFP napsala, že mezi oběťmi jsou také čtyři Američané.

Sulajmáníja leží necelých 300 kilometrů severně od Bagdádu, v irácké autonomní kurdské oblasti. Iráčtí Kurdové patřili za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna k pronásledovaným menšinám.

Po válce v Perském zálivu v roce 1991 ale získali značnou autonomii udržovanou leteckým štítem západních zemí. Díky stabilitě a dobré bezpečnostní situaci jsou teď kurdské provincie lákadlem pro zahraniční investory, zejména z Turecka a Blízkého východu.

Tagy: úmrtí požár neštěstí hotel Irák

Zdroje: ČTK