Při nehodě vrtulníku zemřel íránský prezident Raísí, potvrdila státní televize
Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní nehodě vrtulníku. Informaci dalších médií potvrdila dnes ráno také íránská státní televize. Vrak stroje, který havaroval na severozápadě Íránu, nalezly záchranné týmy dnes brzy ráno.
Třiašedesátiletý Raísí, zastánce tvrdé linie, který byl dlouho považován za potenciálního nástupce nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, zahynul při havárii vrtulníku v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic. Záběry státní televize naznačovaly, že stroj narazil do horského vrcholu, ačkoli oficiální informace o příčině nehody nebyly k dispozici. Státní tisková agentura IRNA uvedla, že Raísí letěl ve vrtulníku Bell 212 americké výroby.
Záchranné týmy bojovaly celou noc s nepřízní počasí a obtížným terénem, aby se dnes v časných ranních hodinách dostaly k troskám. Následně oznámily, že na místě nejsou patrné známky života. O úmrtí Raísího a Amírabdolláhjána zprvu informovala místní média, později to potvrdila také íránská státní televize.
Záchranáři ráno vyzvedli ostatky Raísího a dalších osmi cestujících, uvedl šéf íránského Červeného půlměsíce Pír Hosejn Kolívand, a oznámil ukončení pátracích operací. Dodal, že těla jsou převážena do města Tabríz, které je správním střediskem íránské provincie Východní Ázerbájdžán. Podle televize Al-Džazíra stále není jasné, kde bude Raísí pohřben.
Prezident Raísí se v neděli letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, napsala agentura AP. Podle íránských státních médií vrtulník havaroval v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, odkud byl hlášen silný déšť, mlha a vítr. Podle íránského státního tisku bylo na jeho palubě celkem devět lidí, včetně 60letého Amírabdolláhjána, dalších představitelů, mimo jiné guvernéra Východního Ázerbájdžánu, a příslušníků ochranky.
Třiašedesátiletý Raísí byl zvolen prezidentem v roce 2021 a od svého nástupu do funkce nařídil zpřísnění mravnostních zákonů, dohlížel na krvavé potlačení protivládních protestů a tvrdě se prosazoval v jaderných rozhovorech se světovými mocnostmi.
Chameneí, který má v rukou konečnou moc s rozhodujícím vlivem na zahraniční politiku a íránský jaderný program, se již dříve snažil Íránce uklidnit a prohlásil, že nedojde k žádnému narušení státních záležitostí. Podle íránské ústavy by měl Raísího nahradit viceprezident, kterým je Mohammad Mochbar, načež by se za 50 dní konaly nové prezidentské volby. Vláda v Teheránu dnes podle agentury AFP uvedla, že Raísího smrt "nezpůsobí sebemenší narušení" správy Íránu.
Havárie se odehrála v době, kdy Blízkým východem zmítá válka mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, během níž Raísí pod vedením Chameneího minulý měsíc zahájil bezprecedentní útok z vlastního území na Izrael pomocí dronů a raket. Za Raísího vlády Írán obohatil uran více než kdykoli předtím na úroveň vhodnou pro výrobu jaderných zbraní, což dále vystupňovalo napětí se Západem, neboť Teherán rovněž dodával bezpilotní letouny Rusku pro jeho válku na Ukrajině a ozbrojeným skupinám v celém blízkovýchodním regionu.
Blízký východ i asijské státy vyjadřují podporu Íráncům po úmrtí Raísího
Řada blízkovýchodních zemí i asijských států dnes vyjádřila podporu Íránu po úmrtí íránského prezidenta Ebrahíma Raísího, který společně s ministrem zahraničí Hosejnem Amírabdolláhjánem zahynul při havárii vrtulníku. Indický premiér Naréndra Módí prohlásil, že je hluboce zarmoucen a šokován. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí v kondolenci vyjádřili smutek nad úmrtím Raísího. Pákistán v reakci na nehodu vyhlásil den státního smutku, Libanon oznámil, že bude smutek držet tři dny.
"Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině a íránskému lidu," uvedl Módí na sociální síti X a dodal, že Indie "stojí v této smutné chvíli při Íránu". Katarský emír Tamim bin Hamad Sání či ruské velvyslanectví v Teheránu rovněž vyjádřili soustrast Íránu.
Turecko "sdílí bolest přátelského a bratrského íránského lidu. Zpráva z Íránu nás bohužel hluboce zarmoutila," prohlásil turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. Smutek nad úmrtím také vyjádřil Erdogan. "Od prvního okamžiku, kdy jsme se o nehodě dozvěděli, jsme v kontaktu s íránskými úřady a mobilizovali jsme všechny prostředky, abychom pomohli. Příslušné instituce udělaly vše, co bylo v jejich silách, ale bohužel jsme se nedočkali dobrých zpráv," dodal Fidan.
Sísí vyjádřil lítost nad smrtí Raísího a dalších představitelů při havárii vrtulníku. V prohlášení také zdůraznil solidaritu své země s "vedením a lidem Íránu v souvislosti s touto velkou ztrátou".
Syrský prezident Bašár Asad vyjádřil soustrast a solidaritu s Teheránem, který ho podporuje od začátku občanské války v jeho zemi. "Spolupracovali jsme se zesnulým prezidentem na tom, aby strategické vztahy mezi Sýrií a Íránem zůstaly vždy prosperující," dodal.
Irácký premiér Muhammad Súdání uvedl, že Irák vyjadřuje v této tragické chvíli podporu íránskému lidu i představitelům země.
Pákistán drží den státního smutku a vlajky tam budou vlát na půl žerdi na znamení úcty k Raísímu a jeho společníkům, kteří zahynuli při havárii vrtulníku, oznámil pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. Na sociální síti X také vyjádřil jménem celého Pákistánu nejhlubší soustrast "bratrskému Íránu". "Velký íránský národ překoná tuto tragédii s obvyklou odvahou," uvedl Šaríf.
Raísí zahynul při nedělní havárii vrtulníku, která se odehrála, když se letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Stroj podle záběrů sdílených íránskou státní televizí patrně narazil do horského vrcholu v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu, odkud byl hlášen silný déšť, mlha a vítr. Do dnešních ranních hodin po něm pátraly záchranné složky, na místě však nenalezly známky života.
Lavrov a Putin označili zemřelého prezidenta Íránu za skutečného přítele Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.
"Jejich role při posilování oboustranně přínosné rusko-íránské spolupráce je nedocenitelná," uvedl Lavrov podle agentury TASS. Vyjádřil upřímnou soustrast rodinám a přátelům i "celému spřátelenému íránskému národu".
Putin napsal, že "Raísí byl vynikající politik, který celý svůj život zasvětil službě vlasti" a silně se snažil o to, aby se vztahy Ruska a Íránu dostaly "na novou úroveň strategického partnerství".
Raísí a Amírabdolláhján zemřeli v neděli při nehodě vrtulníku v hornatém terénu v okolí hranice Íránu s Ázerbájdžánem.
Írán a Rusko spojují mimo jiné napjaté vztahy se Spojenými státy. Teherán podle západních rozvědek předal Rusku dodávky bezpilotních prostředků, které pak ruská armáda denně používá k útokům proti ukrajinskému území.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dosáhla vojenská spolupráce mezi Moskvou a Teheránem nebývalé úrovně a Rusko je pro Írán, zasažený mezinárodními sankcemi kvůli jadernému programu, také důležitým obchodním partnerem.
Šéf Evropské rady Michel vyjádřil jménem EU lítost nad úmrtím Raísího
Předseda Evropské rady Charles Michel jménem Evropské unie vyjádřil soustrast nad smrtí íránského prezidenta Ebrahíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána. Íránu kondoloval také polský prezident Andrzej Duda, který připomněl, že i Poláci zažili ztrátu hlavy státu při letecké katastrofě.
Třiašedesátiletý Raísí, zastánce tvrdé linie, který byl dlouho považován za potenciálního nástupce nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, zahynul při havárii vrtulníku v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic.
"EU vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí prezidenta Raísího a ministra Amírabdolláhjána, jakož i dalších členů delegace a posádky při nehodě vrtulníku. Naše myšlenky míří k jejich rodinám," napsal Michel na síti X.
EU kritizuje Írán za porušování lidských práv, dodávání zbraní Rusku i za jeho podporu húsíjských rebelů v Jemenu. Unijní diplomacie již na íránské představitele uvalila řadu sankcí.
Polský prezident Duda na svém účtu na sociální síti X napsal, že ho zprávy o smrti Raísího a dalších členů jeho delegace hluboce zasáhly. Podle něho není mnoho národů, které mají ve svých dějinách tak tragické události. "Ale my, Poláci, máme za sebou strašnou zkušenost s katastrofou polského vládního letounu v ruském Smolensku v roce 2010, známe pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity". Polsko se proto "s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku," napsal také Duda.
V dubnu 2010 při letecké katastrofě zemřel polský prezident Lech Kaczyński a desítky zástupců polského veřejného života. Delegace mířila do západoruského Smolensku, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných v roce 1940 tajnou sovětskou policií NKVD.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,010 | 24,130 |