Prezident JAR Zuma: Kaddáfí je připraven jednat o příměří

- Aktuality autor: red

Muammar Kaddáfí je ochoten uzavřít příměří s povstalci, řekl dnes po schůzce s libyjským vůdcem v Tripolisu jihoafrický prezident Jacob Zuma. Vyjmenoval ale podle agentury AP dobře známé Kaddáfího podmínky, které zhatily předcházející snahy o příměří.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Záběry z jejich setkání odvysílala libyjská státní televize; Kaddáfí se tak veřejně objevil poprvé od 11. května, kdy televize zprostředkovala jeho údajnou schůzku s kmenovými vůdci.

Kaddáfí na dnešních televizních záběrech vítal Zumu a další činitele a pak s nimi odešel chodbou. Delegace libyjského vůdce i jihoafrického prezidenta byly poté zachyceny, jak sedí v bílých křeslech ve velké místnosti. Televize podle agentury Reuters neuvedla, kde se setkání uskutečnilo.

Zuma přiletěl do Tripolisu dnes odpoledne, u letadla ho přivítal premiér Bagdádí Alí Mahmúdí a další hodnostáři. Kaddáfí osobně na letišti nebyl. Podle zpráv agentur DPA a AFP byl Zuma odvezen do komplexu Báb al-Azízíja, vešel do jedné z vil a vyšel o dvě hodiny později, aniž učinil nějaké prohlášení k přítomným novinářům.

Kaddáfí ochoten jednat

O setkání s Kaddáfím podle AP informoval Zuma zpravodaje z jihoafrické a libyjské televize, které jeho komentář odvysílaly pozdě v noci.

Kaddáfí je podle Zumy ochoten přistoupit na návrh Africké unie na příměří, které by zakotvilo zastavení všech bojových akcí, včetně leteckých úderů NATO na podporu povstaleckých sil.

Libyjský vůdce podle Zumy trvá na tom, že "všem Libyjcům musí být dána šance vzájemně jednat" a určit budoucnost země.

Zuma neřekl, zda je Kaddáfí ochoten odstoupit, což je hlavní požadavek opozice, která jím podmiňuje vyjednávání.

Prostředníkem by mohlo být i Rusko

Zuma stál v čele delegace Africké unie, která přivezla v dubnu do Tripolisu návrh na příměří. Kaddáfí řekl, že na ně přistoupí, rychle ho ale ignoroval a obnovil útoky. Povstalci naproti tomu příměří odmítli, protože neobsahovalo Kaddáfího odchod od moci. Od té doby veškeré snahy o příměří ztroskotávaly na stejné věci.

Jako prostředník řešení situace v Libyi se nabídlo také Rusko. Tripolis si ale nepřeje, aby byla obcházena Africká unie. Zuma před dnešním příletem do Tripolisu podle agentury AFP řekl, že nálety NATO podkopávají současné africké zprostředkovatelské snahy. Skutečnost, že musel "žádat o povolení NATO" ke své cestě do Libye podle Zumy "podlamuje integritu Africké unie".

NATO dočasně zrušilo svou bezletovou zónu nad Libyí, aby umožnilo Zumovu letadlu přistát na hlavní vojenské základně poblíž Tripolisu.

Tagy: příměří kaddafi Tripolis

Zdroje: ČTK