Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Hamáček má nového náměstka. Michal Hašek má za sebou několik skandálů

Hamáček má nového náměstka. Michal Hašek má za sebou několik skandálů
Hašek byl účastníkem tzv. lánské schůzky, na které několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky | zdroj: Profimedia

Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Novinářům to dnes oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč.

Zapletený do lánského puče

Hamáček novinářům řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. „Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách,“ řekl. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. „Za chyby se omluvil, odešel z vrcholné politiky, já jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti,“ zdůraznil Hamáček.

Bývalý jihomoravský hejtman Hašek byl účastníkem tzv. lánské schůzky, na které po volbách do Sněmovny v roce 2013 několik vysoce postavených členů ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o sesazení Bohuslava Sobotky z pozice lídra strany a týmu vyjednavačů o vládě. Hašek si navíc svůj veřejný obraz zhoršil také když lhal v přímém přenosu o tajné lánské schůzce, ke všemu se ale vyjádřil jeden z účastníků, totiž Milan Chovanec. Problematická byla také Haškova neexistující mluvčí. Tou měla být kontroverzní lobbistka Jana Mrencová. Měla za své služby pro hejtmanství Jihomoravského kraje dostávat asi 400 tisíc korun ročně. Mrencová vše odmítla a dodala, že politiku už nedělá.

Hamáček řekl, že některé věci chce považovat za uzavřené. „Já Michala Haška znám velmi dlouho. Kdybych mu nevěřil, tak z něj nikdy neudělám svého poradce,“ řekl.

Hamáček dodal, že chybu může udělat každý. „Kdo ji udělá, přizná ji, omluví se a ještě za to zaplatí, tak nevidím důvod, proč by s tím cejchem měl žít do konce života. Michal Hašek se k tomu postavil čelem, ta doba byla tehdy složitá. Zakopnout může každý, ale myslím, že je lidské dát tomu člověku možnost znova vstát a je nelidské po něm kopat,“ uvedl.

Funkci náměstka chápe Hašek jako dočasnou „misi“. „Přerušuji k dnešku působení v advokacii. Jakmile misi na ministerstvu skončím, hodlám se do advokacie vrátit,“ řekl. Neplánuje kandidovat do žádné volené funkce. „Bude mi ctí pomoci ve vysoké úřednické funkci, aby se zvládl konec volebního období a přechod do normálnějšího stavu po covidu,“ doplnil. Za úkol má mimo jiné přípravu analýzy, jak fungovalo krizové řízení v době pandemie. Výsledkem by mohly být úpravy krizových předpisů.

Hašek by měl v resortu pomoci hlavně s návratem do normálu po covidu-19, řekl Hamáček. „Já chci vedle sebe člověka, který zvládne komunikaci a koordinaci mezi státem, kraji, městy a obcemi,“ řekl Hamáček. Ocenil Haškovy dlouholeté zkušenosti z vedení Asociace krajů a parlamentní práce. Z hlediska odborného podle něj nemohou být o Haškovi pochybnosti.

Legislativní sekci vedl Vokáč po odchodu Mlsny a uspěl ve výběrovém řízení. „Agendu velmi dobře zná, na vedoucích pozicích ve státní správě působí více než deset let,“ vyzdvihl Hamáček. Vokáč považuje za nejbližší prioritu přípravu letošních voleb do Sněmovny, dalším klíčovým úkolem bude podle něj elektronizace veřejné správy.

Zdroje: