Dnes je pátek 4. prosince 2020., Svátek má Barbora
Počasí dnes 5°C Skoro zataženo

Prestižní orgán varuje: Česko postihne krutá krize, vláda koná špatně

Prestižní orgán varuje: Česko postihne krutá krize, vláda koná špatně
Petr Nečas | zdroj: Profimedia.cz

Pracovní skupina Mezinárodního měnového fondu byla prý první, kdo vyslovil černý scénář vývoje české ekonomiky. Pokračováním současné recese nemusí být automaticky oživení, ale také třeba pád do ještě větších potíží. Ekonom Petr Holub se na internetovém deníku Insider zamýšlí, jak černému scénáři zabránit.

„S ohledem na silně neuspokojivé výkony exportu v poslední době může být ekonomika zatažena hlouběji do recese. Pokud bude slabý růst pokračovat, poroste riziko, že se sám změní v dlouhodobý propad způsobený nižšími investicemi,“ cituje nejprve ze zprávy mezinárodní instituce.

Příčiny dalšího propadu by podle něj byly jasné: Propad exportu, který by doplnil zoufalý stav domácího odbytu, a k tomu možný propad zahraničních investic, který by mohl být důsledkem stále rostoucích problémů v eurozóně. Právě na zahraniční investice a export přitom česká ekonomika doposud spoléhala.

Podpora nezaměstnaných a výchova děti

V takovém případě už by Česko mělo jen velmi omezené nástroje k záchraně před nejhorším. Proto studie doporučuje zejména České národní bance, aby potřebné kroky činila již preventivně. Zejména by v případě propadu měla výrazně oslabit kurs koruny, což by pomohlo exportérům a hlavně by zabránilo deflaci, která by mohla vnitřnímu odbytu zasadit definitivní ránu.

Mimoto by stát měl zlepšit podnikatelské prostředí, zreformovat školy, aktivně podpořit nezaměstnané a výchovu dětí. Tyto kroky se však projeví až za několik let.

Jednalo by se v podstatě o opakování scénáře propadu Slovinska, Španělska nebo Portugalska. ČR k tomu má nakročeno už proto, že aktuálně patří mezi sedm nejhůře se vyvíjejících evropských ekonomik. Zároveň patří mezi země, které první kolo krize přežily nejlépe, takže by je propad nejspíš velmi nepříjemně překvapil.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,480 26,560
USD 21,770 21,890
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma