Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Premiér nahradí škodu, kterou způsobil lidu. Návrh je na stole

Premiér nahradí škodu, kterou způsobil lidu. Návrh je na stole
zdroj: Profimedia

Otázka hmotné zodpovědnosti za politická rozhodnutí se stále hlouběji dostává do povědomí společnosti. Lidé žádají, aby za případná pochybení způsobující finanční škody nesli veřejní činitelé včetně premiéra a členů vlády stejnou odpovědnost, jako zaměstnanci v ostatních profesích.

Na východ od našich hranic vyústila společenská diskuse dokonce v zákon, se kterým se v parlamentu vytasila překvapivě vládní koalice.

Za první ucelený projekt s konkrétnějšími rysy u nás může být považována výzva NEO2011. Ta požaduje implementaci hmotné zodpovědnosti politiků a úředníků do právního řádu a postih za prokazatelné pochybení.

"Já jsem lékař a nesu zodpovědnost za své činy, stejně jako kupříkladu řidič autobusu. Nevidím jediný důvod, proč by politik, kromě morální odpovědnosti neměl nést i tu finanční. Na Slovensku je ten to zákon už schválený a veřejnost si od něj dost slibuje," vysvětluje redakci spoluautor výzvy NEO2011 Jan Hnízdil. "Ruku v ruce s tím jde i zákon o státní službě a osobní odpovědnosti,"  přidává se předseda Občanů.cz Petr Havlík.

Slovensko je předskokan

Slovenská předsedkyně vlády Iveta Radičová přišla na začátku roku s návrhem zákona, který byl měl už začátkem července vstoupit v platnost. Veřejní činitelé by podle něj měli nést dopady za porušení povinnosti přistupovat k veřejným zdrojům s náležitou odpovědností. Odpovědnost by měly nést i kolektivní orgány, jako je vláda, parlament nebo městská zastupitelstva. Škodu by nahradili jejich členové, kteří pro škodlivé rozhodnutí hlasovali. Opozice považuje zákon za populisitcké gesto, nicméně vláda na Slovensku si tímto krokem naklonila veřejnost.

Celý článek na ParlamentniListy.cz