Předsedkyní sněmovny byla podle očekávání zvolena Němcová

- Aktuality autor: red

Předsedkyní sněmovny se ve čtvrtek stala podle očekávání první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. V tajné volbě dostala 118 z 200 hlasů.

Porazila místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka, který obdržel 79 hlasů. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Jan Vidím (ODS). Němcová tedy dostala hlasy všech poslanců vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. 

Němcová i Zaorálek byli v minulém volebním období místopředsedy dolní komory. Zaorálek se bude o tuto funkci opět ucházet, volba zástupců předsedy nyní bude po přestávce do 14:10 následovat.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že poslancům ODS doporučí, aby Zaorálkovi dali hlas při volbě místopředsedy. ODS i sociální demokraté podle předběžné dohody podpoří všechny tři "demokratické" kandidáty uvedl Tluchoř. Znamená to, že místopředsedy se zřejmě stane Zaorálek, Vlasta Parkanová za TOP 09 a Kateřina Klasnová za VV. 

Němcová krátce po zvolení v krátkém projevu zdůraznila, že sněmovna bude i nadále místem názorových střetů, přála by si prý však, aby byla i obrazem tolerance a spolupráce. "Letošní parlamentní volby potvrdily, že voliči více než dříve zvažovali jak preference programové, tak personální. Takový pozorný výběr znamená, že mnohem kritičtěji budou posuzovat náš výkon. Nejde pouze o kvalitu zákonů, ale též o styl našeho jednání," uvedla nová předsedkyně dolní komory. 

"Velmi ráda bych usilovala o to, aby se styl Poslanecké sněmovny změnil ke korektnímu jednání a aby tady vládla slušnější atmosféra," řekla Němcová. Nevěří ale prý příliš na to, že by se neslušnost či vulgární projevy daly omezit pokutami, jak navrhují Věci veřejné. Slušné chování by podle ní mělo být automatické. V čele sněmovny prý chce dbát i na to, aby dolní komora racionálně nakládala se svými penězi. 

Předseda ODS Petr Nečas po volbě poděkoval za hlasy, které Němcová dostala od budoucích koaličních partnerů ODS. "Spolupráce mezi občanskými demokraty, stranou TOP 09 a stranou Věci veřejné si velmi vážím, v tomto se projevila jako výraz vzájemné důvěry," řekl. 

V úvodu svého krátkého vystoupení před poslanci Němcová připomněla všechny dosavadní předsedy svobodných československých a českých parlamentů od prvorepublikových Františka Tomáška či Jana Malypetra přes Alexandra Dubčeka, Milana Uhdeho, nynějšího prezidenta Václava Klause až po svého dnešního soupeře Lubomíra Zaorálka a předchůdce ve funkci Miloslava Vlčka. 

Zaorálek po vyhlášení výsledku uvedl, že se obsazování postů ve sněmovně nemělo stát součástí vyjednávání o vládě. "Měla to být samostatná debata mezi parlamentními stranami. To se nepovedlo a výsledek odpovídá poměru sil," zhodnotil volbu Zaorálek. 

Podle svých slov se obává, že sněmovna ztratí kontrolní funkci nad vládou. "Může to být tak, že se sněmovna stane převodní pákou vlády, kde zákony procházejí jako nůž máslem. Myslím, že důstojnější poloha sněmovny je, když se stane místem korektní oponentury," prohlásil Zaorálek. 

Předsedu sněmovny volilo všech 200 poslanců. Odevzdali podle Vidíma 200 platných i neplatných lístků. Zaorálek získal o tři hlasy méně, než mohl. Je možné, že některý z hlasů byl neplatný nebo některý z poslanců ČSSD, či KSČM dal hlas Němcové.

Zdroje: ČTK