Předběžné výsledky iráckých voleb budou známy ve čtvrtek

- Aktuality autor: red

Předběžné výsledky nedělních iráckých parlamentních voleb nebudou zveřejněny nyní, jak bylo původně oznámeno, ale zřejmě až ve čtvrtek. Sdělil to zvláštní zmocněnec OSN v Iráku Ad Melkert.

Irácká volební komise chce dílčí výsledky zveřejnit až po sečtení 30 procent hlasů. Podle neoficiálních informací z provincií si zatím v Bagdádu a devíti jihoiráckých provinciích vede nejlépe koalice Právní stát premiéra Núrího Málikího. 

Rozhodující většinu ale podle pozorovatelů nezíská a bude nucena sestavit koalici. To může trvat i několik měsíců. 

Melkert řekl, že tempo sčítání hlasů považuje za dostatečné. Zástupce irácké volební komise, který byl na konferenci s ním, pak potvrdil, že první výsledky budou zveřejněny až po sečtení 30 procent hlasů. 

"Podle informací, které jsem dostal dnes ráno, věřím, že předběžné výsledky budou zveřejněny zítra (ve čtvrtek). Je to poctivý proces a je důležité, aby předběžný výsledek přijali všichni. Mohu říci, že profesionalita těchto voleb učinila dojem na celý svět," řekl Melkert. 

Iráčané volili v neděli 325 členů nového parlamentu. Volit přišlo 62 procent z 19 milionů oprávněných voličů, ale při útocích o volebním dni zahynulo skoro 40 lidí. Jeden ze členů koalice Právní stát, kterého citovala agentura Reuters, řekl, že tato koalice bude mít v parlamentu největší zastoupení. Aby ale mohla vládnout, bude se prý muset spojit s jednou nebo dvěma dalšími koalicemi. 

Podle zatím ničím ověřitelných zpráv má v sunnitských oblastech dobré výsledky koalice Irácká národní dohoda (INA) bývalého premiéra Ajáda Alávího. V úterý se objevila zpráva, že ve velké chudinské šíitské čtvrti Bagdádu si vedla dobře koalice Národní irácké spojenectví (NIA), a to díky sympatiím pro radikálního šíitského duchovního Muktadu Sadra, který v této koalici kandidoval. 

I když se počítalo s tím, že volební den přinese násilnosti, zajištění bezpečnosti spočívalo hlavně na irácké armádě a policii. Američtí vojáci se z měst stáhli už loni a nevrátili se do nich ani o volbách. Američtí generálové si volby pochvalují a počítají s tím, že bude dodržen plán na stažení armády. To znamená, že do poloviny letošního roku odejdou bojové jednotky a zbylých asi 50 tisíc instruktorů a podpůrný personál pak do konce příštího roku.

Tagy: Irák vysledky

Zdroje: ČTK