Praha tuto neděli: Den proti "sílícím nenávistným islamistickým a nacistickým projevům"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Kulturou proti antisemitismu je název akce, která se v neděli uskuteční v Praze. Pochod dobré vůle a následné shromáždění s hudební produkcí v senátní Valdštejnské zahradě reagují na "sílící nenávistné islamistické a nacistické projevy" v Česku i v Evropě. Novinářům dnes organizátoři řekli, že nadále bude možné podepisovat petici proti rasové a náboženské nesnášenlivosti, která má dosud 4700 podpisů.

Vznikla v reakci na slova muslimského konvertity Lukáše Větrovce na půdě brněnské mešity, která byla namířena proti židovským občanům a vyzývala k jejich zabití, uvedl Mojmír Kallus z české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR).

"Petice není namířena proti muslimům. Smyslem petice je vyjádřit znepokojení nad tím, že podobné výroky v naší zemi veřejně zaznívají, a důrazně podpořit jejich důsledné šetření," řekl Kallus, který dosud podepsané archy předal sněmovnímu petičnímu výboru. Podpisy již připojili politici, umělci i duchovní.

Porušování zákona o církvích

Kallus připomněl, že na Větrovce podal trestní oznámení Lukáš Lhoťan a předseda Mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík podal na ministerstvo kultury podnět pro porušování zákona o církvích. Jurčík řekl, že ministerstvo sdělilo, že šlo o selhání jednotlivce. Uvedlo dále podle něj, že se ministerstvo na aktivity kolem brněnské mešity zaměří.

Podle nahrávky, kterou organizátoři petice zveřejnili, Větrovec řekl, že soudný den nebude, dokud muslimové nebudou ve válce proti židům: "Muslimové je budou zabíjet, takže se zbývající židé budou schovávat za balvany a stromy a pak kámen a strom promluví: 'Muslime, služebníče boží, tam za mnou je žid, chyť a zabij ho'".

Upozornit na extremismus

Cílem nedělní akce s pochodem dobré vůle v Praze je upozornit na růst rasového a náboženského extremismu. Vrcholem bude hudebně-dramatická koláž textů čtená herci a doplněná dětskými hlasy, která se vrátí k tragédii holokaustu.

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém má pobočku v Praze a uvádí mimo jiné, že reprezentuje miliony věřících z více než 125 zemí světa, které spojuje láska k židovskému národu.

Předseda brněnské islámské nadace, která působí při tamní mešitě, Muníb Hasan, se již dříve za Větrovcovo kázání omluvil. "Velice nás mrzí, že tehdy to kázání proběhlo v brněnské mešitě tak, jak to podal pan Větrovec. Omlouváme se všem, zvláště židovské obci, všem Židům, kteří byli pohoršeni tímto kázáním. Ujišťujeme, že to nepohlo naší komunitu k žádné nesnášenlivosti," řekl Hasan v lednu v rozhovoru pro Českou televizi.

Tagy: islám rasismus demonstrace nenavist

Zdroje: ČTK