Dnes je úterý 16. prosince 2025., Svátek má Albína
Počasí dnes -1°C Zataženo

Pozor na ledovku a námrazu, varují meteorologové

28. 10. 2012 – 11:35 | Zpravodajství | Michal Polák

Pozor na ledovku a námrazu, varují meteorologové
zdroj: Mediafax

Meteorologové varují před ledovkou a náledím. Od dnešního večera se budou tvořit ve všech krajích s výjimkou jižní Moravy. Tam začnou silnice a chodníky namrzat podle předpovědi až v pondělí večer. Hrozba ledovky a náledí potrvá v celém Česku až do úterního dopoledne.

Dnes o tom  informovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrazivé počasí tak dnes vystřídá sobotní vydatné sněžení, které na některá místa v Česku přineslo až třiceticentimetrovou sněhovou pokrývku. 

"Během dne v nižších a středních polohách náledí přechodně roztaje," uvedl ČHMÚ. Podle meteorologů se ve vyšších polohách Českomoravské vrchoviny a na severovýchodě Česka dnes a v pondělí budou ještě ojediněle tvořit sněhové jazyky. Na jižní Moravě by v pondělí přes den měly napadnout asi tři centimetry sněhu. Silnice a chodníky tam začnou namrzat až večer. 

Razantní nástup předčasné zimy do Česka začal už v sobotu, která přinesla nezvykle velkou sněhovou nadílku. Na některých místech napadlo až 30 centimetrů sněhu, uvedli dnes pracovníci ČHMÚ na svém webu. První letošní sníh byl těžký a mokrý, komplikoval dopravu, pod jeho tíhou padaly stromy a blokovaly silnice i železniční tratě. Hasiči, kteří je odstraňovali, v některých krajích zaznamenali až trojnásobný počet výjezdů oproti běžným dnům. 

Krušné hory mají kolem 20 cm sněhu

Sever a západ Čech sněžení zasáhlo už v noci na sobotu, později se rozšiřovalo i do dalších částí Česka. Kolem 20:00 hlásily nejvyšší sněhovou pokrývku krušnohorské stanice Fichtelberg, kde bylo 30 centimetrů, a Zinnwald s 22 centimetry sněhu. Vydatně sněžilo také v nižších polohách, uvedl meteorolog ČHMÚ Pavel Borovička. 

Vedle sněhu zaznamenaly v sobotu profesionální meteorologické stanice na území ČR dalších sedm druhů srážek: déšť, mrholení, déšť se sněhem, zmrzlý déšť, mrznoucí déšť, mrznoucí mrholení a sněhové krupky. "Je to důsledkem teplotního zvrstvení spodní části atmosféry," vysvětlili odborníci. 

Včera padaly stromy

Množství srážek však ztěžovalo dopravu a přidělávalo práci hasičům. Kvůli těžkému a mokrému sněhu zasahovali hasiči od včerejší půlnoci do dnešních 7:00 u 742 mimořádných událostí. "Hasiči většinou odstraňovali spadlé stromy, na kterých je těžký a mokrý sníh a navíc ještě nespadané listí", sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Moravcová. 

Nejvíc technických pomocí poskytli hasiči ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Ve středních Čechách jen v sobotu hasiči vyjížděli ke 164 případům, obvyklý denní průměr je přitom 40. Zatímco v Čechách odstraňovali stromy spadlé pod tíhou sněhu, na severu Moravy, zejména na Bruntálsku, se stromy ještě příchodem sněžení kácely pod tíhou námrazy.

Předchozí článek

Rebel Úlehla: Komunisty k válu nepustím

Následující článek

Mladík (19) se pokusil přeskočit protijedoucí automobil. Neuspěl

Nejnovější články