Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Pouliční osvětlení zásadně mění vztahy životního prostředí

Pouliční osvětlení zásadně mění vztahy životního prostředí
zdroj: Profimedia

Nová studie poukazuje na specifika životního prostředí v městských a příměstských oblastech, uvádí dnes BBC.

Přítomnost pouličních světel od základů mění ekologii hmyzu a bezobratlých živočichů žijících při zemi. Vědci odchytili téměř 1200 zvířat v místech pod a mezi pouličními lampami v Helstonu v Cornwallu. Ve své zprávě uvádí, že bezobratlí dravci a mrchožrouti se častěji vyskytují poblíž světel, dokonce i během dne.

Domnívají se proto, že pouliční osvětlení ovlivňuje ekologii více, než se myslelo. Působení pouličních lamp na hmyz bylo v posledních letech zkoumáno často - především u hmyzu létavého. Avšak působení pouličních světel na rozsáhlé komunity bezobratlých živočichů na zemi zůstavalo bez povšimnutí.

Začátek rozsáhlejšího výzkumu

Nyní vědci zjistili, že i tato zvířata se častěji zdržují u světel a že tyto vzorce chování u nich přetrvávají také během dne, uvádí jeden z autorů studie doktor Davies. "Je neuvěřitelné, jak dlouho už pouliční osvětlení používáme a jak málo jsme doposud zjišťovali jeho dopad na životní prostředí," řekl Davies BBC.

Zdůraznil zároveň, že tento výzkum byl malý a je teprve v počátcích. Otevírá však podle něj dveře k daleko rozsáhlejšímu bádání na tomto poli v budoucnosti. "Vliv pouličního osvětlení na společenství bezobratlých živočichů může být velmi, velmi významný, může být také problematický, nicméně zatím o něm ještě mnoho nevíme - musíme dál zkoumat," doplnil Davies.