Postřeleného polského prokurátora propustili z chirurgie, míří k psychiatrům

- Aktuality autor: Michal Polák

Polský vojenský prokurátor, který se v pondělí pokusil spáchat sebevraždu při přestávce během tiskové konference, dnes časně ráno opustil oddělení chirurgie jedné z nemocnic v Poznani. Informuje o tom portál tvp.info. Mikolaj Przybyl byl převezen do vojenské nemocnice v Bydhošti, kde se ho ujmou psychiatři a psychologové.

Čtěte dále: Polský prokurátor o sebevraždě: Špatně jsem mířil, protože mě vyrušili

Podle tvp.info není vyloučeno, že Przybyl v péči odborníků na duševní zdraví bude až měsíc. Tak dlouho totiž obvykle trvá pozorování pacienta, který se pokusil o sebevraždu.

Przybyl Poláky šokoval v pondělí, když se pokoušel skoncovat se životem v přítomnosti televizních kamer. Způsobil si ale jen poměrně lehké poranění.

Za činem vojenského prokurátora stojí spory mezi vojenskou a civilní prokuraturou. Przybyl se stavěl proti plánům generálního prokurátora Andrzeje Seremeta podřídit vojenské státní zástupce civilní prokuratuře. Pondělní tiskovou konferenci bez svolení svých nadřízených svolal také proto, aby hájil své kolegy, na které padlo podezření, že porušili zákony v souvislosti s vyšetřováním úniků informací týkajících se vyšetřování letecké katastrofy u západoruského Smolenska. Při ní v dubnu 2010 zemřel tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Prokuratura se musí změnit

Premiér Donald Tusk ve středu na tiskové konferenci řekl, že fungování vojenské prokuratury je třeba změnit. To, co udělal Przybyl, je podle něho "přehnaná reakce". Tusk byl začátkem týdne, kdy se Przybyl snažil zabít, na dovolené a jeho spolupracovníci původně tvrdili, že ji nehodlá přerušovat. Vysloužil si za to kritiku Jaroslawa Kaczyńského, šéfa národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, nesilnější opoziční strany v Polsku.

Tusk ve středu také řekl, že se po prokurátorově pokusu o sebevraždu nesmí podléhat emocím. "Je třeba klidně analyzovat důvody, proč se ta dramatická událost stala, je třeba zjistit, nakolik má individuální rozměr a nakolik je výrazem kritické situace ve vojenské prokuratuře," uvedl premiér.

Tagy: Polsko psychiatrie tusk

Zdroje: ČTK