Postavili dům, který se zřítil a pohřbil 500 lidí. Kim Čong-un viníky nechal zastřelit

- Aktuality autor: Michal Polák

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně nechal popravčí četou zastřelit inženýry, kteří se podíleli na stavbě obytného domu, který se minulý týden zřítil. V troskách zahynulo 500 lidí. Informace je nepotvrzená, protože podobné zprávy z komunistické KLDR je těžké ověřovat. 

Kim Čong-un

Kim Čong-un,zdroj: Profimedia.cz

Třiadvacetipodlažní budova se zřítila v Pchjongjangu a místní obyvatelé se poté dočkali zřídka vídané veřejné omluvy severokorejského režimu. Média informovala o tom, že Kim Čong-un "probděl celou noc s bolestnými pocity poté, co se o nehodě dozvěděl". 

Podle informací, které jako první přinesl japonský tisk, nechal Kim Čong-un popravit čtyři inženýry, a vojenského činitele, který měl na projekt dohlížet, poslal do pracovního tábora. Podobné zprávy je s ohledem na uzavřenost severokorejského režimu velmi těžké ověřit a už se objevily případy, kdy se údajně popravení lidé v KLDR znovu objevili na veřejnosti. 

KLDR neuvedla, co způsobilo zřícení nedokončené budovy, do níž už se mezitím nastěhovali lidé. Svou roli ale mohl sehrát nedostatek stavebního materiálu. Uvádí se, že stavební dělníci v Severní Koreji často kradou materiál, jako je ocel či cement, a prodávají ho na černém trhu. 

Tagy: poprava KLDR Pchjongjang

Zdroje: ČTK