Ukrajinská armáda zabila v Doněcku 35 povstalců protitankovým granátem

- Aktuality autor: Michal Polák

Nejméně 35 povstalců v Doněcku na východě Ukrajiny dnes údajně zahynulo v bitvě o mezinárodní letiště. Ukrajinští vojáci zasáhli protitankovým granátem nákladní vůz převážející raněné z bojů. Oznámily to ruské tiskové agentury s odvoláním na vůdce povstalecké Doněcké lidové republiky Pavla Gubareva.

Boje v Doněcku

Boje v Doněcku,zdroj: Getty Images

"V Doněcku zasáhli protitankovým granátem nákladní vůz, který raněné z letiště převážel pod vlajkou lékařské pomoci. Podle předběžných údajů je 35 mrtvých a 15 raněných," citovala agentura Interfax Gubareva. Podle jeho slov vládní jednotky střílejí z minometů "po všem, co se hýbe", což si vyžádalo "masové oběti mezi civilisty". 

Agentura ITAR-TASS upozornila, že Gubarovova tvrzení zatím nepotvrdily jiné zdroje.

Separatisté chtějí obsadit letiště 

Podle agentury Interfax-Ukrajina bylo do doněckých nemocnic převezeno během pondělka 15 zraněných a údaje o počtu mrtvých nejsou dosud k dispozici. "Počet mrtvých bude znám poté, co je dopraví do márnic," uvedly místní úřady. 

Srážky v Doněcku vypukly poté, co se separatisté dnes ráno pokusili ovládnout místní mezinárodní letiště, kontrolované dosud ukrajinskou armádou. Ta do bojů posléze nasadila i letectvo. Boje se rozšířily do okolí železničního nádraží. Situace zůstává nepřehledná a doněcký starosta vyzval obyvatele, aby raději neopouštěli své domovy. 

Tagy: Ukrajina občanská válka ukrajinská krize Doněck separatisté

Zdroje: ČTK