Poslední bitva o Syrtu bude patrně krutá. Kdy na ni dojde, to nikdo neví

- Aktuality autor: red

Libyjští povstalci pokračují v komplikovaném jednání s obránci přístavního města Syrta, jedné z posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího. Ultimátum ve čtvrtek prodloužili o týden, ale výsledky rozhovorů s kmenovými vůdci jsou v nedohlednu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Během posledních dnů postního měsíce ramadánu přijížděly k Syrtě z Benghází povstalecké posily, které se rozmístily v domech vyklizených v panice obyvatelstvem. Podle mluvčího režimu je Kaddáfího syn Sajf Islám na cestě po okolí Tripolisu.

Povstalci Syrtu fakticky obklíčili. Jejich bojovníci jsou zakopáni v poušti na předměstích, kontrolují ale i středomořské pláže z obavy před přísunem nepřátelských posil z moře. Ve výzbroji povstaleckých jednotek nechybějí velkorážná děla, tanky T-55 a granátomety.

Kdy útok proběhne, nikdo neví

"Poslední bitvu" o Syrtu chtějí zahájit dělostřeleckou přípravou, datum útoku ale nikdo z bojovníků nezná. Vzduchem občas prolétávají letouny NATO, které nepřestávají v bombardování strategických cílů ve městě. Podle oznámení agentury Reuters aliance ve čtvrtek provedla 110 leteckých misí v Libyi, z nichž asi třetina byla útočná.

Hlavní linie obrany vojsk věrných Kaddáfímu prochází oblastí zvanou Rudé údolí, která leží asi dvacet kilometrů od Syrty. Hlavní síly povstalců jsou soustředěny asi 80 kilometrů východně od města. Terén je plochý a přesuny mobilních jednotek mohou být rychlé.

Povstalci se rovněž snaží zabránit průniku Kaddáfího příznivců ze Syrty do oblasti třetího největšího města Misuráty a podle dnešního oznámení v tomto městě zesílili bezpečnostní opatření. V Misurátě prý na rozkaz k postupu čeká 16.000 bojovníků.

Konsolidace zásobování

V hlavním městě Tripolisu se povstalci snaží konsolidovat zásobování, aby se život co nejrychleji vrátil do normálních kolejí. Podle Ahmada Darráta, který je v Přechodné národní radě (NTC) odpovědný za vnitřní bezpečnost, by se již povstalci zapojení do bojů o Tripolis měli vrátit do svých domovů, protože město je svobodné.

"V sobotu se velké množství příslušníků bezpečnostních složek v Tripolisu vrátí do práce. Máme plán ostrahy hlavních ulic a objektů, který začne fungovat právě v sobotu," řekl Darrát. Dodal, že NTC nehodlá v řadách policie provádět dramatické čistky. "Jsou to revolucionáři, sloužili státu, nikoli režimu," vysvětlil postoj vedení Darrát. Upřesnil, že někteří policisté byli zapojeni do korupce a "mají krev na rukou". Jsou ale pacifikováni a bude s nimi patřičně naloženo. "Nejde ale ani o třicítku lidí," řekl.

Mluvčí hroutícího se režimu Músa Ibráhím v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters prohlásil, že se nachází na "jižním předměstí metropole", jeho tvrzení ale nebylo možné ověřit. "Zrovna včera (ve čtvrtek) jsem byl se Sajfem Islámem. Přidal jsem se k němu na cestu kolem Tripolisu," prohlásil Ibráhím. Vysmál se schopnosti povstalců spravovat zemi a řekl, že Kaddáfího strana je nadále velmi silná. "Do několika týdnů, do několika měsíců, možná do několika let budeme mít Libye zpět," prohlásil.

Tripolisu vládne Al-Káida

Ibráhím také podpořil spekulace o nynějším veliteli povstaleckých sil v Tripolisu coby stoupenci Al-Káidy: "Tripolisu vládne...velmi slavný bojovník Al-Káidy," řekl Ibráhím a dotyčného Abdala Hakíma Belhadže nazval "hvězdou terorismu".

Belhadž dnes podle agentury AP přiznal, že kdysi vedl libyjskou Bojující islámskou skupinu, která posílala bojovníky do Iráku a Afghánistánu. Řekl také, že před sedmi lety ho v tajné věznici v Thajsku prý mučili agenti americké CIA, nyní je ale prý oddán myšlence nové libyjské vlády osvobozené od náboženského extremismu. Proti Západu prý zášť necítí.

Koordinátor humanitární pomoci OSN Panos Moumtzis AP řekl, že do metropole se už vrátili zástupci téměř deseti humanitárních agentur OSN. Přivezli s sebou 11 milionů lahví balené vody a brzy sem dopraví i 600 tun potravin a léky za 100 milionů eur. Pomoc je ale podle Moumtzise dočasná. Libye je podle něj dostatečně bohatá na to, aby s obnovou za vlastní prostředky mohla začít s příchodem roku 2012.

Tagy: boje kaddafi Libye syrta Tripolis

Zdroje: ČTK