Poslanci vydali Bronislava Schwarze (ANO) k trestnímu stíhání

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 12. 2013 14:35) - Aktuality autor: Danica Klein

Poslanci dnes vydali Bronislava Schwarze (ANO) k trestnímu stíhání. Šéf mosteckých strážníků Schwarz je souzen pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. 

Bronislav Schwarz

Bronislav Schwarz,zdroj: Profimedia.cz

Žádost o vydání pražského exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) kvůli případu opencard Sněmovna přerušila. Stejně postupoval i mandátový a imunitní výbor, který exprimátora vyslechl. "Byl přednesen návrh na to, aby byly pozvány policejní orgány k tomu, aby podaly členům výboru vysvětlení na jejich dotazy," řekla novinářům jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). 

Svoboda nemá proti vydání námitky. "Já nemám žádnou potřebu schovávat se. To obvinění je nesmyslné, na zakázku, víme, kdo ho podal, všecko, co bylo okolo. Pořád říkám, že pokud by takto probíhaly v Česku soudy, nemá smysl tady žít," řekl novinářům Svoboda. O žádosti o jeho vydání Sněmovna rozhodne zřejmě na následující schůzi, která je plánovaná na únor. 

Nepříšel jsem se schovávat za imunitu

Pro Schwarzovo vydání hlasovalo 139 ze 181 přítomných poslanců. Proti jich bylo 17. "Nepřišel jsem do Poslanecké sněmovny schovávat se za imunitu," řekl na plénu Schwarz, jenž je prvním vydaným poslancem v tomto volebním období. 

Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Schwarz dnes uvedl, že pokud by měl skutek zopakovat, udělal by to. "Jednal jsem podle zákona," zdůraznil poslanec a dodal, že se zastal slušných lidí. 

Okresní soud v Mostě Schwarze už jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. 

V případu opencard policie obvinila deset současných a bývalých pražských radních z ODS a TOP 09 z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu zhruba 25 milionů korun. Rada včetně Svobody obvinění odmítá. 

Tagy: ANO 2011 trestní stíhání politik

Zdroje: ČTK