Porota rozhodla: Dvojice islamistů, kteří zmasakrovali britského vojáka, jsou vinni

- Aktuality autor: Michal Polák

Porota na závěr soudního procesu s dvojicí islamistů obžalovaných z květnové vraždy britského vojáka Lee Rigbyho dnes v Londýně rozhodla, že jsou oba vinni. Informují o tom zahraniční agentury. Soud vynese rozsudek později, možná až začátkem příštího roku. Oběma hrozí doživotí. 

Pohřeb Lee Rigbyho

Pohřeb Lee Rigbyho,zdroj: Getty Images

Michael Adebolajo i druhý viník Michael Adebowale jsou britskými občany nigerijského původu, kteří vyznávají radikální islám. První z mužů soudu vysvětloval svou motivaci k hrůznému činu tím, že pouze uposlechl Alláhův příkaz. 

Obžalovaní podle prokuratury během promyšleného činu ve čtvrti Woolwich na jihovýchodě Londýna najeli zezadu autem rychlostí téměř 60 kilometrů v hodině do neozbrojeného vojáka, který se vracel do kasáren. Poté k němu přišli a dokončili svůj záměr, když jeden z nich jej bodal nožem a další mu mačetou téměř usekl hlavu. 

Rigbyho vražda šokovala Británii nejen brutalitou, ale i celkovým přístupem obou obžalovaných. Vláda Davida Camerona čin označila za teroristický akt, obžaloba jej však jako terorismus nehodnotí. Spojení s teroristickou sítí Al-Káida Adebolajo při procesu popřel. 

Tagy: Londýn Anglie islamisté

Zdroje: ČTK