Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Poslanci ODS: Bárto, je to jako kauza Drobil. Co ty na to?

Poslanci ODS: Bárto, je to jako kauza Drobil. Co ty na to?
zdroj: Mediafax

Kauza Škárka se v několika ohledech velmi podobá takzvané kauze Drobil. V obou případech existují tajné nahrávky, v nichž se hovoří o tom, že by ministři koaličních stran (poprvé ODS, podruhé VV) měli být napojeni na korupci, řekli ParlamentnímListům.cz někteří poslanci vládní ODS.

Nečas chce od VV vysvětlení kauzy Škárka

V kauze Drobil hovořil o korupčních praktikách Martin Knetig v nahrávce, kterou pořídil tehdejší ředitel Státního fondu životního prostředí. Svá slova potom rovněž popřel s tím, že se jednalo o mystifikaci, aby vypadal, že má na ministra větší vliv než ve skutečnosti.

Drobil odstoupil. Odstoupí Bárta s Johnem?

Podobně v tajné nahrávce, kterou pořídila novinářka Respektu, výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka říká, že ministr dopravy Vít Bárta uplácí jeho a další poslance, aby mlčeli o financování strany a byli k ní loajální. Škárkovi údajně nosili peníze v obálce poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil. Škárka podobně jako Knetig následně (poté, co zjistil, že byl nahráván) označil svá slova za mystifikaci.

ParlamentníListy.cz se tedy dotazovaly poslanců ODS, zda by měl ministr dopravy Vít Bárta odstoupit z postu ministra kvůli podezření, že údajně uplácel své spolustraníky, a s ním i Radek John kvůli tomu, že měl úplatek přijmout, a zda by se případně měli oba vrátit v případě, že by se ukázala jejich nevina. Věci veřejné totiž požadovaly odstoupení Pavla Drobila. Na sebe Véčkaři tak přísní nejsou. Odstoupení Bárty a Johna zatím nepožadují.

Bárta by se měl zachovat jako Drobil

Poslanci ODS se v tomto případě více či méně řídí křesťanskou zásadou „co nechceš, aby jiní činili tobě, nečiň ty jim". Mnozí z nich se tak vyjadřovali se k Věcem veřejným poměrně smířlivě, i když místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová označila premiérovo vyjádření o možném návratu Pavla Drobila do vlády v případě, že se očistí, za aprílový žert. Někteří lidé z ODS byli ale ostřejší. 

Aleš Rádl míní, že kauza Drobil a případ Bárta-Škárka se podobají. "Případ má mnoho podobných vnějších znaků včetně toho, že nahrávat někoho bez jeho vědomí je nechutné svinstvo. Nicméně když už kolega Bárta měl takové porozumění pro pana Michálka, měl by v této analogii pro sebe vyvodit stejné rozhodnutí jako kolega Drobil. John, pokud vím, tak nikomu nic neplatil, jen o celé věci zapomněl informovat kámoše Kroupu. Z toho ale ať si hoši vyvodí důsledky mezi sebou," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Aleš Rádl. 

Dvojí metr Véček. Na sebe přísní nejsou

Poslankyně Zdeňka Horníková má podobný názor jako Rádl. "Jako vejce vejci jsou si případy podobné. Škárka je chytrý poslanec. Ministři pak lpí na svých funkcích, nejsou Drobil. Sama jsem zvědava, jak se s touto čistotou Véčka vypořádají. Pro Johna už je to dotřetice," řekla redakci Horníková.

Poslanec ODS František Dědič míní, že kdyby měly Věci veřejné stejné měřítko na sebe jako na ostatní, oba ministři by měli odstoupit. „Pokud mají na sebe stejný metr jako na ostatní, tak určitě. Je však sporné, zda rezignovat v politice po každém nedoloženém tvrzení. Je snadné kohokoli očernit. Teď to poznali tito dva. Kdo bude další?" řekl redakci poslanec.

Nebudeme jak Gazdík a Kalousek

To poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová trochu pošťouchla Topku. „Ctím slušnost a férovost, takže nebudu dělat stejné chyby jako poslanec Gazdík nebo poslanec Kalousek, abych někomu z koalice tímto způsobem vzkazovala, že má rezignovat. Doufám, že to Věci veřejné brzy vyřeší," míní poslankyně. Věci veřejné obdobně nedávno vyjadřovali svou naději, že ODS vyřeší kauzu Vondra.

Místopředseda poslaneckého klubu Marek Benda reagoval podobně. „Nepatřím k těm, kteří by někoho vyzývali k rezignaci na základě nahrávek. To jsem nikdy nedělal, protože jsou manipulovatelné. A dělat to ani nebudu. Nicméně si myslím, že nám Věci veřejné dluží celou řadu odpovědí," uvedl Benda.

Pokud nechceš být kádrován, nekádruj

„Pokud nechceme, aby nám přes média kádrovali koaliční partneři naše členy, ba dokonce ministry, neměli bychom totéž dělat my jim. Tedy nebudu se k tomu do médií vyjadřovat," uvedl poslanec Jan Bureš. Podobně reagoval i poslanec Jan Čechlovský.

Poslanec Petr Bendl očekává, že si problém vyřeší Věci veřejné, aniž by do toho musela ODS vstupovat. „Samozřejmě všichni počítáme s tím, že to naši koaliční partneři věrohodně vysvětlí nám i veřejnosti," dodal Bendl.

Poslanec Tomáš Úlehla reagoval tak, že mu jako řadovému poslanci nepřísluší hodnotit vnitrostranické personální otázky Věcí veřejných, jelikož nemá k dispozici věrohodná fakta. „Očekávám však, že zásadní postoj zaujmou pan premiér se zástupci takzvané K 9," doplnil Úlehla. Premiér Petr Nečas pro ParlamentníListy.cz uvedl, že kdyby se Škárkova slova v nahrávce ukázala jako pravdivá, situace by byla velmi vážná.