Poslanci o zvýšení poplatků a standardech nerozhodli

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanecká sněmovna ve středu více než dvě hodiny jednala o zákonu, který má například zvýšit poplatek za den v nemocnici nebo zavést standardy zdravotní péče. Poslanci ale nestihli o zákonu hlasovat.

Kdy se k návrhu vrátí, není jasné. Návrh předložila koaliční vláda, opozice s ním ale zásadně nesouhlasí. Tvrdí, že pacienti za zvýšení poplatků nic nedostanou. Obává se, že zavedením standardů bude kvalitní péče pouze pro bohaté. ČSSD plánuje obrátit se kvůli zákonu na Ústavní soud. 

Novela je první ze série reformních zákonů, které hodlá předložit do konce června ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Platit by měla od ledna 2012. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už dříve prohlásil, že pokud bude zavedeno rozlišení zdravotní péče na standard a nadstandard, podá návrh k posouzení Ústavnímu soudu. 

Medicína pro chudé a bohaté?

Podle bývalé ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD) nelze žádnou změnu obsaženou v zákonu považovat za přínos pacientovi. Její stranický kolega a stínový ministr David Rath uvedl, že nejde o reformu, ale o několik nahodilých kroků, které české zdravotnictví určitě žádným způsobem nezlepší. "Pacient nedostane péči, kterou potřebuje, ale na kterou má. Bude medicína pro chudé a pro bohaté," pronesl Rath. 

Uvedl příklad mladého sportovce, který po nehodě bude mít možnost dostat standardní protézu zdarma, se kterou už nikdy nebude moci sportovat, ovšem za lepší si bude muset připlatit i statisíce. Přitom v současnosti se podle Ratha posuzuje každý pacient zvlášť, takže mladý sportovec dostane lepší protézu než starý člověk. 

Marková: Je to ´prodejna polotovarů´

Poslankyni za KSČM Soně Markové vadí hlavně to, že návrh zavádí některé změny, neobsahuje však jejich konkrétní řešení. To chce Heger předložit až v dalších reformách. "Představuje to prodejnu polotovarů," zhodnotila novelu Marková. 

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění počítá s tím, že poplatek za denní pobyt v nemocnici se zvýší ze současných 60 korun na 100. Prozatím nebude započítáván do ochranného limitu, který činí pro děti a důchodce 2500 korun, pro ostatní 5000 ročně.

Původně měla novela změnit i placení v lékárnách. Místo současného poplatku 30 korun za položku na receptu měla zavést třicetikorunový poplatek za celý recept. Tato změna ale vyžaduje podle Hegera komplexní změnu části zákona, která se týká spoluúčasti. Předloží ji proto později. 

Balík reformních návrhů bude následovat

Vedle toho novela ruší zákaz připlácení na lepší péči. Pro pacienty se však zatím nic nezmění, nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově. Už letos by si ale pacienti mohli podle novely připlatit za lepší materiál. 

Součástí návrhu je i revize podpůrných a doplňkových léčivých přípravků. Tyto prostředky se nyní započítávají do ochranného limitu, nově se ale počítat nebudou. Pacienti si navíc možná budou muset některé sami platit. 

Na tuto předlohu by v červnu měl navázat balík reformních návrhů. Jde o zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Tagy: sněmovna zdravotnictví poplatky

Zdroje: ČTK