Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Poslanci, kteří se propadli na dno kandidátek, odchod z ČSSD neplánují

Poslanci, kteří se propadli na dno kandidátek, odchod z ČSSD neplánují
zdroj: Tisková zpráva

Kosta Dimitrov lavinu odchodů ze sociální demokracie nestrhl. Poslanci ČSSD, kteří se propadli na dno kandidátek, přechod k Miloši Zemanovi neplánují.

Propadli se na nepostupová místa, dres kvůli tomu ale převlékat nebudou. Naopak, pražští poslanci za ČSSD chtějí na jaře své mandáty obhajovat i ze dna kandidátek. Jejich kolega Kosta Dimitrov, který přeběhl do tábora Miloše Zemana, tak lavinu odchodů do Strany práv občanů nestrhl.

Jak totiž Karel Šplíchal a Stanislav Křeček řekli ParlamentnímListům.cz, přechod k Zemanovi neplánují. "Přestup do jiné strany nepřichází v úvahu. Každý, kdo tak učiní, by měl složit poslanecký mandát," naráží Křeček na svého někdejšího spolustraníka Dimitrova.

A ačkoli je na kandidátce až osmnáctý, šance na sněmovnu se rozhodně nevzdává. "To rozhodně ne, já budu bojovat. Věřím, že mě moji voliči, stejně jako v minulých volbách, preferenčními hlasy podpoří," řekl poslanec, který ve sněmovně zasedá dvanáctým rokem.

Nejde o peníze, ale o myšlenku

V oranžových barvách zůstává i jeho kolega Šplíchal, který je na kandidátce sedmnáctý. „V ČSSD jsem byl déle než tihle ostatní dohromady a opustit ji rozhodně nehodlám," stěžoval si na poměry v pražské sociální demokracii s tím, že se legitimace ani kandidatury rozhodně nevzdá.

Podobný je příběh i teplického poslance Vlastimila Aubrechta. Ten ovšem na protest, že jeho jméno skončilo v ústecké kandidátce na čtyřiadvacátém místě, v létě na post kandidáta rezignoval.

„To je výsměch a osobní urážka. Já jsem ze sociálnědemokratické rodiny a my nejsme ve straně kvůli korytům. K Zemanovi v žádném případě tudíž nepůjdu, v rodné straně zůstávám," řekl ParlamentnímListům.cz a dodal, že si od jara bude muset hledat civilní zaměstnání.

O masivním kroužkování na pražské kandidátce se v ČSSD mluví od té doby, co jedno z postupových míst obsadila předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová. Rozepře se přitom dostaly až k předsednictvu strany, které se ale čtvrt roku před volbami snaží tvářit jednotně. Předseda Jiří Paroubek navíc pro ParlamentníListy.cz vyloučil, že by se kandidátky mohly do jarních voleb změnit.

                                                                                                                               www.parlamentnilisty.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma