Ponton zřícenou lávku nenahradí, Praha zavřela můstek v Černošicích
5. 12. 2017 – 11:11 | Zpravodajství | šar

Na místě zřícené lávky v pražské Troji není možné postavit pontonový most. Hledají se proto náhradní varianty, jak co nejdříve zajistit provizorní spojení obou vltavských břehů. Náměstek pražského primátora Petr Dolínek (ČSSD) dnes novinářům řekl, že magistrát chce na místě zavést co nejrychleji přívoz. Město také daruje peníze lidem, kteří se při pádu lávky zranili.
"Pontonový most lze ze zákona použít pouze v případě živelních katastrof," vysvětlil k rozhodnutí Dolínek. Zástupci města, Prahy 7, Státních hmotných rezerv a armády proto nyní hledají takové technické řešení dočasného přemostění Vltavy, které by mohlo být postaveno během čtyř až pěti měsíců.
Trojská lávka určená pro pěší a cyklisty nikdy nebyla v územním plánu hlavního města. "To znamená, že pro postavení nové lávky musí dojít ke změně územního plánu," uvedl náměstek. Institut plánování a rozvoje v úterý podle Dolínka odesílá návrh na změny územního plánu pro zřízení dvou lávek. "Jedna je tato lávka, druhá je ta, co plánuje institut ve studii o Císařském ostrově níže po proudu," dodal.
Schválit změnu plánu potrvá zhruba rok, mezitím vypíše město architektonickou soutěž. Nová lávka bude muset splňovat přísná kritéria například kvůli hrozbě povodní, bude tedy podle Dolínka zhruba o 80 centimetrů až metr výše než předchozí stavba z 80. let.
Firma Strabag má podle smlouvy na odbornou demontáž a odvoz lávky 13 dní, práce ale mohou kdykoliv přerušit soudní znalci. Náklady na rozebrání a odvoz by neměly překročit deset milionů.
Pražští radní také rozhodli, že zraněným darují peníze, nejedná se prý ale o odškodnění. Praha konkrétně věnuje každému ze čtyř zraněných 50 tisíc korun. Dar navrhl zastupitelský klub ANO.
"Jde o akt solidarity, která by nám měla být vlastní nejen v tomto předvánočním čase. V žádném případě se tedy nejedná o odškodnění, protože to se bude samozřejmě řešit, až se celá věc prošetří," uvedla primátorčina náměstkyně Eva Kislingerová (ANO).
Uzavřena je i další lávka
V pondělí večer byla také z bezpečnostních uzavřena lávka přes řeku Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci. Pražský magistrát zadal zpracování aktuálního posudku, podle kterého bude rozhodnuto o dalších krocích, uvedl na webových stránkách města starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).
Starosta městské části Praha-Lipence Michal Popek ale s uzavřením lávky nesouhlasí. "Podle mého názoru je to zbytečná panika po těch událostech v Troji. Zbytečná panika, ale obrovská komplikace životu lidí, kteří mají s lávkou co dočinění," míní Popek.
Praha podle něj od Černošic převzala lávku do majetku teprve nedávno, navíc byla letos v létě částečně opravena. "Byla opravena podchozí část a zábradlí. Z mého pohledu než se do takové věci investuje, tak se zjistí celkový stav. Ten stav zjevně tedy byl natolik uspokojivý, že k té investici došlo," dodal starosta.
Obyvatelům Lipence i Černošic podle něj uzavření lávky způsobilo značné komplikace, lávku totiž lidé používají k cestám na vlak, na poštu i do obchodů. Náhradní trasa v blízkosti neexistuje. "Aby se lidé dostali na stejné místo, tak místo přejití 100 metrů přes lávku musí ujet přes 15 kilometrů autem," dodal Popek.
Lávku by podle něj měl co nejdříve prohlédnout odborník, který rozhodne, zda má zůstat uzavřená, nebo se naopak znovu otevře. Dodal, že v plánu investic hlavního města je částka na financování kompletní rekonstrukce této lávky, nebo její demolice a následné stavby nové lávky.
Její stav ale podle něj v tuto chvíli není tak kritický, aby musela být uzavřena. "Lidé mi teď zrovna píší maily, že kromě nějakých fošen na začátku lávky přibyly i ostnaté dráty," řekl starosta. Podle zjištění v úterý někteří lidé uzavření lávky nerespektovali a vydávali se po ní navzdory zákazu. Starosta Lipenců řekl, že o uzavření přechodu se dozvěděl z rádia, nikoliv oficiální cestou přes magistrát.