Polsko povede další 4 roky současný premiér Tusk

- Aktuality autor: Michal Polák

Výsledky po sečtení hlasů z asi 99,5 procenta obvodů po nedělních parlamentních volbách v Polsku potvrzují vítězství současného liberálního premiéra Donalda Tuska.

Pravděpodobně se po pádu komunismu před 20 lety stane prvním polským politikem, který povede vládu ve dvou funkčních obdobích za sebou. Jeho proevropská Občanská platforma (PO) získala 39,2 procenta hlasů. Po drtivé porážce Svazu demokratické levice (SLD), jenž má nejhorší výsledek za posledních 20 let, čeká stranu personální zemětřesení.

Druhé skončilo národně-konzervativní Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vlády z let 2006 až 2007, s necelými 30 procenty hlasů. Třetí nejsilnější stranou v novém parlamentu bude antiklerikální Palikotovo hnutí. Tuto stranu, která se stala "černým koněm" nedělních voleb, podpořilo deset procent voličů.

Vládní spolupráce bude pokračovat

PO bude podle dosavadních výsledků moci pokračovat ve vládní spolupráci se svým koaličním partnerem, Polskou lidovou stranou (PSL). Lidovci získali 8,4 procenta hlasů. V dolní komoře parlamentu, Sejmu zasedá 460 poslanců. PO a PSL obsadí asi 234 křesel.

Do parlamentu se dostal ještě Svaz demokratické levice, jehož podpora poprvé od roku 1991 spadla pod desetiprocentní hranici. Na tuto stranu, která je největším poraženým současných voleb, hlasovalo 8,3 procenta voličů. Po tomto neúspěchu si SLD chce nejpozději v lednu vybrat nové vedení. Šéf SLD Grzegorz Napieralski oznámil, že se nebude ucházet o znovuzvolení. Jeho straničtí kolegové od něho očekávali, že SLD zajistí zisk okolo 15 procent hlasů.

Zlobivé dítě

Za vítěze voleb v katolickém Polsku se může považovat liberálně-populistické Palikotovo hnutí, které sesadilo SLD z dosavadní pozice trojky v Sejmu. Strana "zlobivého dítěte" polské politiky Janusze Palikota, bývalého poslance z PO, ještě před několika týdny podle předvolebních průzkumů neměla šanci na to, aby se do parlamentu vůbec dostala.

U voličů zabodovala slibem omezení role katolické církve ve veřejném životě nebo zlepšení právní situace příslušníků sexuálních menšin. Z kandidátky Palikotova hnutí se vůbec poprvé do parlamentu dostala žena, která poměrně nedávno prodělala změnu pohlaví.

K volbám přišlo 48,9 procenta voličů, méně než při posledních volbách v roce 2007. Tehdy ale byla volební účast nejvyšší od roku 1989. Voliče k urnám před čtyřmi lety dohnalo znechucení dvouletou vládou PiS, která si za svůj cíl dala nekompromisní boj s korupcí a elitami údajně spojenými s komunistickými strukturami z období před rokem 1989. Za vlády Kaczyńského si Polsko vysloužilo pověst ultrakonzervativní země, jejíž političtí představitelé nedůvěřují Evropské unii a mají fobii z Německa a Ruska.

Tagy: Polsko tusk

Zdroje: ČTK