Politolog: O VV nevíme nic. Jen to, že má velké strany v hrsti

- Aktuality autor: red

Propadem velkých a zavedených politických stran a úspěchem nových malých stran, jejichž ideologie však není úplně jasná, skončily podle politologů Bohumila Doležala, Zdeňka Zbořila a Vladimíry Dvořákové volby do sněmovny.

V této souvislosti upozorňují především na stranu Věci veřejné (VV), kterou považují za "nečitelnou", ale současně přitom za stranu, která může hrát při vzniku a existenci nové vlády nejdůležitější roli. 

"Absolutně si nedovedu představit, co tady vlastně bude za vládu, protože absolutně nevím a nerozumím tomu, co jsou to VV. Vláda - pokud vznikne - bude záviset na VV. Rozumím tomu, co je ODS, rozumím tomu, co je to TOP 09. Ale o VV vím jenom to, že má tyto dvě strany, které jsou obě větší než ona, v hrsti," řekl politolog Doležal. 

Také Dvořáková v České televizi (ČT) řekla, že jako perspektiva se jeví menšinová pravicová koalice s podporou VV, což Věcem veřejným dává silnou pozici. Politolog Michal Klíma v ČT uvedl, že strana VV je nečitelná a není jasné, kdo za ní stojí a rozhoduje, i když má mezi lídry zajímavé lidi. 

Pokud by ODS, TOP 09 a VV skutečně zformovaly po volbách vládu, pak by podle dosavadních výsledků měly ve dvousetčlenné sněmovně 117 křesel. To by byla nejsilnější vládní koalice od vzniku České republiky v roce 1993.

Politolog Zbořil ale upozornil, že vytvoření stabilní vlády, která by provedla fundamentální reformy, bude oříškem. To podle něj posílí pozici prezidenta Václava Klause - bude nejen jmenovat premiéra, ale zřejmě bude vstupovat i do jednání o vzniku kabinetu. 

Zbořil dále řekl, že volby nemají vítěze a skončily patem. Velké strany ztratily hlasy, ovšem zisk malých nestačí k tomu, aby se mohly tvářit jako vítězové, prohlásil. Podle Zbořila uspěly strany s protestním charakterem, které však jsou téměř neprůhledné. Varoval, že u VV nelze vysledovat nějakou ideologii a v případě TOP 09 nelze předpovědět, co se stane, až z jejího čela odejde Karel Schwarzenberg

Doležal považuje volby za porážku předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Podle Doležala tím ztroskotalo to, na čem podle něj Paroubek postavil svou politiku - na využívání komunistické strany jako beranidla sloužícího k tomu, aby se posílila pozice ČSSD. "Jeho ideál vždycky bylo, co tady bylo v letech 2005, 2006 - že bude vládnou s nějakou loutkovou koalicí, kde budou strany, které ani neexistují, a bude mít pořád v záloze silnou komunistickou stranu," poznamenal Doležal. 

Za kontraproduktivní považuje Doležal "hrubý a vulgární" způsob komunikace s veřejností, který Paroubek razil. To podle Doležala sociální demokracii poškodilo a její členové prý dospějí k závěru, že takového předsedu si nezaslouží. 

Dvořáková si myslí, že kvůli volebním výsledkům jsou nesmyslné úvahy o tom, že by Paroubek mohl v roce 2013 kandidovat na prezidenta republiky. K volebnímu neúspěchu lidovců, kteří po mnoha letech nebudou mít zastoupení v dolní komoře, mimo jiné poznamenala, že strana nezvládla svoji modernizaci.

Tagy: vysledky dvorakova

Zdroje: ČTK