Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 27°C Dešťové přeháňky

Policisté navrhli obžalovat Drobilova exporadce Knetiga

10. 10. 2011 – 19:39 | Zpravodajství | Jan Pastor

Policisté navrhli obžalovat Drobilova exporadce Knetiga
zdroj: Mediafax

Policie navrhla postavit před soud Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.

Podala návrh na obžalobu z nepřímého úplatkářství, kterého se podle ní dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Dnes to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

"Spis nyní studuje státní zástupkyně, rozhodnout ve věci chce do konce měsíce," uvedla Zenklová. Muži hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení.

Sháněl podle médií "černé" peníze pro ODS

Knetigovo korupční jednání souvisí podle dřívějšího vyjádření Zenklové s ukládáním peněz v bankách. Bývalý Drobilův poradce sháněl podle médií "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

Michálek na údajnou korupci na SFŽP upozornil prostřednictvím tajně pořízených nahrávek loni v prosinci. Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.

Všechna obvinění na svou adresu odmítl

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Tvrdil, že poradce nejednal na základě jeho instrukcí. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval. Všechna obvinění na svou adresu však odmítl.

Drobil po kauze sice odešel z vlády, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS. Někteří spolustraníci ho v době, kdy kauza vrcholila žádali, aby z vedení ODS odešel. Takové hlasy ale byly ojedinělé a debata o Drobilově pozici v ODS postupně utichla.

Drobil má velkou šanci, že jak kauza Knetiga, tak případ, který se týkal přímo jeho korupčního chování vůči Michálkovi zůstanou až do kongresu ODS 22. října otevřené a debatu o Nečasově vedení strany neovlivní. Kongres je navíc nevolební a kvůli lhůtám pro výběr kandidátů v regionech už zřejmě není možné na něm změny ve vedení ODS stihnout prosadit.

Policie bude žádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce června však případ odložili. Následně se však dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali či nejednali na jeho pokyn. Odložení kontroluje Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Pokud kauzu znovu otevře, policie bude žádat o vydání Drobila k trestnímu stíhání a zbavení poslanecké imunity, řekl v neděli v České televizi ředitel protikorupčního útvaru Tomáš Martinec. Server iDnes.cz dnes uvedl, že podle jeho zdrojů Nejvyšší státní zastupitelství kontrolu kauzy před kongresem ODS neukončí.

Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě Michálkova trestního oznámení. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu.

Předchozí článek

Břeclav nemá ghetto. Místní se bojí chodit na vlak. Řešení? Neexistuje

Následující článek

Extraliga pozemního hokeje mužů a žen